Muhabbit

Hindistan, Kripto Paralardan Yüzde 30 Vergi Alacak!

Uzun süren tartışmaların ve belirsizliklerin ardından ülkede vergilendirme konusu karara bağlandı.

hindistan kripto para vergi

Binance‘in resmi bloğundaki duyuruya göre; Hindistan hükümeti, 01.02.2022 Salı günü kripto varlıklarla ilgili gelirleri vergilendirmeyi planladığını açıkladı. Bununla birlikte Hindistan, kendi dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Hindistan ile ilgili daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Hindistan’da Uzun Süredir Tartışılan Kripto Para Yasası

Bildiğiniz gibi Hindistan hükümeti, kripto varlıklarla ilgili kararlarda uzun süredir belirsizlik yaşıyordu. Kripto paraların ülkedeki yasal statüleri ile ilgili tartışmalar aylardır devam ediyordu. Son gelen bilgilere göre ise, kripto paraların düzenleyici ve vergilendirme konularına açıklık getirecek bir karar alındı. Karara göre, Hindistan’da kripto varlıkların satışına yüzde 30 oranında vergi getirildiği bildirildi.

Hindistan Maliye Bakanı

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 01.02.2022 Salı günü yaptığı yıllık bütçe konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Sanal dijital varlıklarda işlemlerde olağanüstü bir artış oldu. Bu işlemlerin büyüklüğü ve sıklığı, belirli bir vergi rejimini zorunlu hale getirdi.

Hindistan’da CBDC Çalışmaları Hız Kazanıyor

Bakan Nirmala Sitharaman, CBDC planlarından da bahsetti. Nisan 2022’de Hint merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Hindistan Merkez Bankası (RBI), CBDC için kademeli bir uygulama stratejisi üzerinde çalışıyor.

Ayrıca dijital varlıkların vergilendirilmesine ilişkin kurallar arasında, kripto varlıklarının satışından kaynaklanan kayıpların başka herhangi bir gelirden mahsup edilemeyeceği yer alıyor. Yine dijital varlık hediyelerinin de alıcının elinde vergilendirileceği belirtiliyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version