Muhabbit

Hindistan Kripto Vergi Politikası Önerisi 24 Mart’ta Parlamentoya Gidecek!

Hindistan’daki kullanıcılar, kripto para birimlerinden elde ettiği kazançlar için %30 vergi ödemek zorunda kalacaklar.

Hindistan Yasa

Hindistan Yasa

İlk olarak Hindistan Maliye Bakanı tarafından 2022 Şubat ayında duyurulan yasa önerisi, kripto para işlemleri yapan kullanıcılardan %30’luk bir vergi talep ediyor.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın kripto paralarla ilgili vergi önerisini, ülkenin parlamentosu 24 Mart 2022 Perşembe günü değerlendirecek. Eğer yeterli miktarda oy alırsa vergi önerisi yasallaşacak.

Yeni öneri yasası, kripto para birimleri ve NFT’ler de dahil olmak üzere “sanal dijital varlıkları” vergilendirilebilir yatırımlar olarak tanımlayan değişiklikleri içeriyor.

2022 Şubat ayında Hindistan Maliye Bakanı, kripto paralarla yapılan işlemler üzerinden %30’luk bir vergi önerdi.

Sitharaman, kripto para işlemlerinden kaynaklanan kayıpların miktarı, gelirleden fazla olsa bile gelir vergisini almayı planlıyor.

Bu vergi hesaplamasına göre kullanıcılar, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) dahil olmak üzere kripto para birimlerinden elde ettiği kazançlar için %30 vergi ödemek zorunda kalacaklar.

Ancak kripto paraların fiyatı düşerse zararları hesaba katmayacaklar. Perşembe günkü tartışmanın ardından 1 Nisan 2022’de yürürlüğe girecek olan bu teklifi birçok uzman tarafından eleştirildi.

Yaklaşık 1,4 milyar nüfusa sahip Hindistan, ülkenin yüksek mahkemesinin 2020’de Hindistan Merkez Bankası’nın bankaların kripto para firmalarıyla işlem yapmasına ilişkin yasağını kaldırma kararının ardından dijital varlıklar için somut bir düzenleyici çerçeve oluşturamadı.

Hindistan CBDC ile İlgileniyor!

Hindistan Maliye Bakanı Sitharaman, 1 Şubat 2022 tarihinde bütçe konuşmasında şunları söyledi:

Merkez bankası dijital para biriminin tanıtılması dijital ekonomiye büyük bir destek verecek. Dijital para birimiyle sistemler daha verimli, daha hızlı ve daha ucuz olacaktır.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yaklaşmakta olan dijital rupi lansmanı hakkında şunları söyledi:

Dijital rupi, yeni fırsatlar yaratarak fintech sektöründe devrim yaratacak ve itibari para biriminin yüklerini azaltacak.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version