Muhabbit

Hindistan Merkez Bankası İle Kripto Borsasının Savaşı!

Hindistan Yüksek Mahkemesi, çarşamba gününü Hindistan Merkez Bankası’nın kripto bankacılık yasağına karşı itirazları dinleyerek geçirdi. Hindistan İnternet ve Mobil İşlemler Birliği Danışmanı, mahkemeyi merkez bankasının kripto endüstrisine bankacılık kısıtlaması koymasının yetkisi ve gücü dışında olduğuna ikna etmek için kapsamlı gerekçeler öne sürdü

Hindistan Yüksek Mahkemesi, çarşamba gününü Hindistan Merkez Bankası’nın kripto bankacılık yasağına karşı itirazları dinleyerek geçirdi.  Hindistan İnternet ve Mobil İşlemler Birliği Danışmanı, mahkemeyi merkez bankasının kripto endüstrisine bankacılık kısıtlaması koymasının yetkisi ve gücü dışında olduğuna ikna etmek için kapsamlı gerekçeler öne sürdü.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Kripto Davasını Detaylarını Görmeye Devam Ediyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesi bu hafta kripto paraya karşı RBI davasını dinlemeye devam etti. Salı günü, mahkeme davayı planlandığı gibi kısaca dinledi. Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (Internet and Mobile Association of India (IAMAI) danışmanı Ashim Sood, kripto para birimi ve Blockchain teknolojisinin temelleri ile başlayarak geçen yıl sunduğu argümanları bu sene de kısaca özetledi.

Duruşma çarşamba günü yeniden başlayarak tüm gün sürdü. Yerel haber merkezi Coin Crunch India, daha önce yapılan argümanların bir özetini sunmanın yanı sıra Sood’un Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yayınlanan kılavuzları okuyarak başladığını bildirdi. Diğer ülkelerin kripto para birimlerini nasıl ele aldığını ve kripto borsalarının nasıl işlediğini açıkladıktan sonra, kripto bankacılık kanalının bir kripto borsa çalıştırmak için gerekli olduğunu vurguladı. Mahkeme ayrıca bitcoinlerin nasıl çıkarıldığını sordu.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında merkez bankası tarafından sunulan IAMAI avukatına verilen son RBI yanıtını okuyan Sood mahkemenin bu konuya yoğunlaşmasını istedi, mahkemenin yönlendirmesiyle merkez bankası IAMAI’dan gelen her soruya cevap verdi.

Bankacılık Düzenleme, RBI, Ödeme ve Ödeme Sistemleri Yasası

IAMAI avukatı konuşmasına, kamu yararı gözetilerek yapılan bankacılık düzenlemelerinin, Bankacılık Düzenleme Kanunu kapsamında yapılması gerektiğiyle devam etmiştir. Yerel haber platformu Crypto Kanoon, RBI’n temelde kripto dünyasında herhangi bir sorun bulamadıkları için yasayı kamu yararı adı altında kullanamayacaklarını savundu.

Daha sonra RBI ile Ödeme ve Ödeme Sistemleri Yasası tartışıldı. Crypto Kanoon’una göre, mahkeme, kripto para biriminin bir ödeme sistemi olup olmadığını sormuş ve Sood bunun olabileceğini söylemiştir ancak RBI bunun şu an için düzenlenmediğini ve ileride de düzenlenemeyeceğini iddia etti.

Hâkim, avukata insanların geleneksel finansal sistemden kripto sistemine geçişinin, RBI’nın koruması gereken para sistemini etkileyip etkilemediğini sordu. Sood, Kripto para faaliyetlerinin şu anda Hindistan’ın para sistemini etkilemediğini ve yakın gelecekte de etkilemeyeceğini belirten bir RBI genelgesini gösterdi. Ayrıca 2018 Ağustos tarihli, ülkenin para sistemi için herhangi bir tehdit oluşturmadığını belirten bir raporu da okudu.

IAMAI, RBI’nin Yetkisinin Dışındaki Yasağını Tartışıyor

Sood, merkez bankasının, finansal kurumların kripto şirketlerine hizmet sunmasını yasaklamak için 2017 Nisan’ında yayınladığı genelgede yetkisi dışında hareket ettiğini iddia etti.

Crypto Kanoon’un haberine göre Sood, merkez bankasının genelge içinde kripto para birimlerinin volatilite riski taşıdığını belirttiğini bildirdi. Ancak, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) yetkisi altında olan borsa için de aynı şey söylenebileceğinin altını çizerek Merkezi Doğrudan Vergiler Kurulu’nun (TCMB) kripto varlıklarının vergilendirilmesine ilişkin açıklamalarına da atıfta bulundu. Her düzenleyicinin kriptoyu düzenleyici bakış açısıyla düşündüğünü de menkul kıymet ticareti için SEBI ve vergilendirme için CBDT olarak açıkladı. Bununla birlikte, tüketicilerin çıkarına hareket ettiğini iddia eden RBI tamamen kendi yetkisi dışındadır diye ekledi.

Crypto Kanoon, Sood’un diğer davalara atıfta bulunarak yaptığı konuşmaları desteklediğini söyleyerek RBI’n yetkisi olmadığını iddia etmesine rağmen trading’i engellemeye çalıştığının altını çizdi.

Sood’un bir sonraki konusu ise RBI’n yine yetki alanı dahilinde olmamasına rağmen yapılması planlanan kripto etkinliklerini kısıtlama çabası olmuştur. Yetkilendirilmiş iktidardan yararlanan otoritenin herhangi bir politika veya yasal yönerge olmadan tamamen faaliyetleri yasaklayamayacağı iddiasını desteklemek için başka kararlar da okuyan Sood’a karşılık, bu yasağın ancak bir Parlamento Yasası ile yapılabileceğine dikkat çeken RBI’e, onu destekleyecek bir yasa olmadığı için bu türde bir yasağı tasarlayamayacağını savundu ve “yasama organı herhangi bir ekonomik faaliyeti durdurmak / yasaklamak için bir neden bulamadığında, otoritenin böyle bir ekonomik faaliyeti yasaklamak için yeni bir form tasarlama gücüne sahip olmadığını belirtti. Böyle bir yasak, ticaret özgürlüğü hakkımı ihlal ediyor.” diyerek sözlerini bitirdi.

RBI’nin karşı beyanını okuyan IAMAI avukatı, beyanın içeriğine bakarak, merkez bankasının kripto endüstrisine bir bankacılık kısıtlaması koymadan önce bir analiz yapmadığının anlaşıldığının altını çizdi.  Merkez bankasının, düzenleme yetkisi olmayan bir sektöre bir yasak koyduğunu vurgulayan avukat, herhangi bir düzenleyicinin düzenleme yetkisine sahip olmadığı herhangi bir şeyi yasaklayıp yasaklayamayacağını sorguladı.

Duruşmanın perşembe yani bugün de devam etmesi bekleniyor.

Son Yazılar

Exit mobile version