Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hindistan’da Blockchain Destekli Oylama Yapılacak!

Hint vatandaşları blockchain teknolojisi ile oy verecek!

Clock
Paylaş
Hindistan’da Blockchain Destekli Oylama Yapılacak!

Hindistan’da seçmenlerin kendi eyaletlerinin dışından oy pusulalarını kullanabilmelerini sağlayacak blockchain destekli oylama sistemi yakında başlayacak.

Baş seçim danışmanı Sunil Arora, bu teknolojiyi araştırmaya çoktan başladıklarını ve yakın gelecekte pilot programların başlatılacağını söyledi.

Hindistan’ın seçim komisyonu, kimlikleri doğrulamak ve ülkenin uzak bölgelerinde oylamayı mümkün kılmak için güvenli bir yol oluşturmak adına Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar ile beraber çalıştı. Bununla beraber Arora, yurtdışında yaşayan Hint vatandaşlarına oylama sürecine katılma şansı verecek bir teklifi de onayladı.

Sistemin blockchain yönü, bir seçmenin kimliğini doğruladıktan sonra blockchain tarafından oluşturulmuş ve kişiselleştirilmiş e-oylama pusulalarını görmelerine olanak sağlayacak.

Sistem tarafından seçmenin kimliği belirlendikten sonra, blockchain özellikli kişiselleştirilmiş bir e-oylama pusulası üretilecek. Oylama yapıldığında, oy pusulası güvenli bir şekilde şifrelenecek ve bir blockchain hashtag’i oluşturulacak. Bu hashtag bildirimi çeşitli paydaşlara, yani adaylara ve siyasi partilere gönderilecek.

Eski bir seçim danışmanı yardımcısı olan Sandeep Saxena, sistemin insanların evden oy kullanmasına izin verecek şekilde tasarlanmadığının da bilgisini verdi.

Saxena ayrıca, Hindistan’da geliştirilen projenin hala erken bir aşamada olduğunu vurgulayarak, bu oylama prosedürünü kullanmak isteyen seçmenlerin, muhtemelen bazı başvurular yapması gerekeceğini de söyledi.

Dünyada denenen diğer blockchain oylamalarına bakacak olursak, ABD’deki son iki seçim ve Rusya’da yaşanan bazı talihsizliklerle gölge altına düştü. Blockchain teknolojisinin bu tür bir durumla karşılaşması, bazı kişilerin kripto para birimlerine şüphe ile yaklaşmalarına devam etmesine de sebep olmuş olabilir.

Hindistan’da ve dünyanın geri kalanında bu tür bir uygulamanın hızla denenmeye başlaması, ileride blockchain destekli oylama sistemleriyle fazlasıyla karşılaşacağımızın bir göstergesi olabilir.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar