Muhabbit

Honduras, Bitcoin Vadisi ile Kripto Para Meraklısı Turistleri Ülkesine Çekiyor!

Bu durum farklı ülkelerdeki kişilerin ilgisini çekti ve turistler bölgeyi ziyaret etmeye başladı.

Honduras

Honduras

Honduras’ın turizm şehri olarak bilinen Santa Lucia’daki birkaç işletme, turizm harcamalarını teşvik etmek amacıyla Bitcoin ile ödeme kabul ediyor.

Honduras’taki küçük bir turizm şehrinde 60 yerel işletme bulunuyor. Turizm gelirini artırmak için “Bitcoin Vadisi” adı altında bir alan kuruldu. İşletmeler ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Bu durum farklı ülkelerdeki kişilerin ilgisini çekti ve turistler bölgeyi ziyaret etmeye başladı.

Alışveriş merkezi sahibi Cesar Andino gibi bazı Santa Lucia yerlileri, girişimin bölgedeki mağazalar için daha fazla fırsat yaratmasını ve kripto paralarla alışveriş yapmak isteyen insanların Honduras’a daha çok gelmesini bekliyor. Andino sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kabul etmek, başka bir pazarın oluşmasına ve daha fazla müşterinin gelmesini sağlayacak. Küreselleşmek zorundayız. Kendimizi teknolojiye kapatamayız ve diğer ülkeler bunu yapıyorken biz geride kalamayız.”

Honduras’taki bu program 28 Temmuz 2022’de başladı. Yerel mağazalardan alışveriş yapmak isteyen müşteriler, ABD doları, Honduran Lempira veya Bitcoin (BTC) ile ödeme yapabiliyor.

Santa Lucia Belediyesi, Bitcoin Vadisi programını kripto para borsası Coincaex, Blockchain Honduras ve Honduras Teknoloji Üniversitesi ile birlikte çalışarak hayata geçirdi.

Coincaex, kripto para ödemelerini gerçekleştirmek için gereken ekipman ve hizmetleri sağlarken, Blockchain Honduras, kripto para cüzdanlarının kullanımı konusunda farklı eğitimler veriyor.

Müşteriler mal ve hizmetler için BTC ile ödeme yapabiliyor ancak bu durum tam olarak bu şekilde işlemiyor. Ödeme yapan müşteriler, Coincaex borsası aracılığıyla ödemeleri hızlı bir şekilde dolara veya bir stablecoine çeviriyor. Böylelikle müşteriler ve mağaza sahipleri fiyat oynaklığından etkilenmemiş oluyor. Bu yüzden, işletme sahipleri bu program kapsamında ödeme olarak doğrudan BTC almıyor.

Yerel işletme sahipleri, Bitcoin Vadisi’nin COVID-19 salgını sırasında büyük bir darbe aldıktan sonra bu program ile tropikal kıyı ülkesinde turizm harcamalarını yeniden canlandıracağını umuyor. Macrotrends’ten alınan verilerine göre Honduras, 2020 yılında turizm harcamaları %66’dan fazla düştü ve yılı 189 milyon dolar ile kapattı. Pandemiden önce 2019 yılında ise bu miktar yaklaşık olarak 556 milyon dolardı.

Honduras, insanların kripto para ile mal ve hizmetler için yasal olarak ödeme yapmaları için benzer programlar başlatan ülkelerden biri olarak biliniyor.

Latin Amerika Ülkeleri ve Bitcoin

El Salvador, 2021 yılında BTC’yi yasal para birimi olarak kabul etti. Ülke, vatandaşlarını kripto paralar konusunda eğitmek için çeşitli eğitimler verdi çünkü bu herkesin hızlı bir şekilde anlayabileceği bir durum değil. El Salvador ve etrafındaki ülkeler farklı konseptler ile kripto paraları ülkelerine dahil ediyor. El Zonte kasabasındaki bir sahil için “Bitcoin Beach” ismi verildi ve turistler bölgede kripto paralar ile alışveriş yapmaya başladı.

Guatemala, Sierra Madre Dağları’ndaki Atitlan Gölü çevresindeki turizm alanlarında “Bitcoin Gölü” girişimine sahiptir. Bölgedeki Panajachel Belediye Başkanı Cesar Piedrasanta, açığa çıkan enerji ile BTC madenciliğinin yapılmaya başlandığını duyurdu.

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version