Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39489.59
1.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2155.23
2.97%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.23
1.79%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229.6
0.44%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Hong Kong, CBDC’nin Teknik Yönlerini Araştırmaya Başladı!

Hong Kong CBDC adımlarını hızlandırıyor.

Clock
Paylaş
Hong Kong, CBDC’nin Teknik Yönlerini Araştırmaya Başladı!

Hong Kong Merkez Bankası (HKMA), 04 Ekim tarihinde yaptığı bir açıklama ile, e-HKD adı verilen, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) potansiyelini araştıran resmi bir teknik rapor yayımladı.

728×90 muhabbit - Hong Kong, CBDC'nin Teknik Yönlerini Araştırmaya Başladı!300x250 muhabbit - Hong Kong, CBDC'nin Teknik Yönlerini Araştırmaya Başladı!

Belgeye göre, HKMA, iki kademeli bir sistem oluşturarak, CBDC’nin teknik ve düzenleyici politika perspektifinden “potansiyel mimarileri ve tasarım seçeneklerini” anlamaya çalışacak. İki kademeli bu sistemin ilki, merkez bankasının CBDC çıkarması, ikincisi ise ticari bankaların CBDC destekli dijital parayı dolaşıma sokması için perakende sistemin oluşturulması.

Hong Kong İş Birliklerini Sürdürüyor

Bilindiği üzere Hong Kong, CBDC’lere yönelik ilk araştırmasını 2017 yılında LionRock Projesi ile başlattı ve 2020’nin başlarında Tayland Merkez Bankası ile sınır ötesi ödemeler için CBDC potansiyelini araştıran yedi aylık bir iş birliğine başladı.

Girişim, kısa süre sonra, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ve Çin Halk Bankası Dijital Para Birimi Enstitüsü ile tanıtılmasının ardından Şubat 2021’de Çoklu CBDC Köprüsü’ne dönüştü. Atılan bu adımla CDBC girişiminin, birleşik bir ödeme ağı sunmak için dağıtılmış defter teknolojisini kullanmayı amaçlayacağı belirtildi.

Bunun yanında, geçtiğimiz Haziran ayında HKMA, merkez bankalarına CBDC‘nin benimsenmesine destek sağlamak, vasıflı bir işgücü geliştirmek te dahil olmak üzere beş inovasyon alanına odaklanan bir finansal teknoloji girişimi olan Fintech 2025’i duyurdu. HKMA CEO’su Eddie Yue konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

“Teknik rapor, e-HKD için teknik araştırmamızın ilk adımını işaret ediyor. Bu araştırmadan elde edilen bilgi, diğer CBDC projelerinden edindiğimiz deneyimle birlikte, e-HKD’nin teknik tasarımı hakkında daha fazla değerlendirme ve müzakere yapılmasına yardımcı olacaktır.”

Yue ayrıca, CBDC’lere bakış açılarını zenginleştirmek için akademi ve endüstriden geri bildirim ve öneriler almayı dört gözle beklediklerini de dile getirdi.

Hong Kong ile birlikte kripto para ile ilgili tüm faaliyetlere genel bir yasak  getirmesine rağmen, Çin Halk Cumhuriyeti de CBDC çalışmalarında sürekli olarak iddialı olmaya devam ediyor ve kendisini gelişen küresel pazarda önde gelen bir lider haline getirmek istiyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar