Muhabbit

HSBC, Coinbase (COIN) Hisselerinin Alımına Da İzin Vermeyecek!

Bankacılık devi HSBC, Nasdaq’ta listelenen kripto para borsası Coinbase’in hisselerinin (COIN) alımına da izin vermeyecek.

HSBC

İngiltere’nin bankacılık devi HSBC, kripto para karşıtı kurallarıyla uzun süredir konuşuluyordu. 2021 yılı Ocak ayının başlarında kripto para yatırımcılarının paralarını nakit olarak almasına izin vermeyeceğini duyurmuştu.

İki hafta kadar önce bankacılık devi HSBC’den başka bir kripto para karşıtı hareket geldi. Portföyünün büyük bir kısmı Bitcoin olan MicroStrategy şirketinin hisselerinin alımına izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Açıklamanın ardından eleştirilere maruz kalan HSBC, kararından ve kripto para karşıtı duruşundan vazgeçmediğini bir kez daha gösterdi.

HSBC’nin Kurumsal Medya İlişkileri Müdürü Ankit Patel’e, Nasdaq’ta listelenen kripto para borsası Coinbase’in hisseleri (COIN) ve HSBC’nin COIN hakkındaki düşünceleri soruldu.

“HSBC’nin sanal para birimlerine direkt maruz kalma gibi bir isteği mevcut değil. Aynı şekilde değerini sanal paralardan alan menkul kıymetlere veyahut ürünlere de direkt bir maruz kalma isteği bulunmuyor. Bu, yeni bir politika değil.”

HSBC Kurumsal medya ilişkileri müdürü ankıt patel

Patel bu açıklamayla, üstü kapalı bir şekilde Coinbase hisselerinin sistemlerinde yer almayacağını veyahut çevrim içi platformlarında alımının mümkün olmayacağını ifade etti.

Goldman Sachs, Morgan Stanley ve BNY Mellon gibi Amerika merkezli bankacılık devlerinin kripto paralara karşı politikalarını değiştirdiği ve şu anda kripto para yatırımcısı rekabetinde oldukları şu günlerde HSBC’nin karşıt görüşü oldukça tepki topladı.

Kripto para karşıtı görüşü savunan sadece HSBC değil. Başka bir İngiltere merkezli bankacılık devi Barclays de kripto para karşıtı görüşü benimsemiş durumda. Geçtiğimiz yıllarda kripto para dostu birkaç girişim ve ortaklık yaptığı bilinen Barclays şu anda tamamen kripto para karşıtı bir görüş benimsemiş durumda.

Barclays’in daha önce Coinbase ile iş ortaklığı olduğu ve 2019 yılının ortalarında sessizce bu ortaklığı sona erdirdiği biliniyor. Buna rağmen kulislerde Nasdaq üzerinde listelenen kripto para borsası Coinbase’in hisselerinin (COIN) alımına izin vermeyeceği konuşuluyor.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version