Muhabbit

Hükümetler Teknoloji Şirketlerinden Her Geçen Gün Daha Çok Kullanıcı Verisi Talep Ediyor

Meta, Apple, Google ve Microsoft kullanıcı verilerini satışa çıkarmakla suçlanıyor. Satış oranının %71 arttığı belirtiliyor.

Yeni Boyut- hükümet kimlik bilgileri

Büyük şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl kullandığı tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Meta, Apple, Google ve Microsoft sık sık kullanıcı verilerini toplamak ve sonrasında satışa çıkarmakla suçlanıyor. Ancak, bu verilerin tam olarak nerelere gittiği ve ne kadarının şirketlerle ya da hükümetlerle paylaşıldığı belirsizliğini koruyor.

Ancak, Surfshark’ın son araştırması konuya bir nebze de olsa açıklık getiriyor. Araştırmaya göre dünya genelinde hükümetlerin kişisel verilere yönelik talebinde bir artış var. 2013-2021 zaman aralığına odaklanan araştırmaya göre 2020 senesinde hükümetlerin konuya dair talepleri bir önceki yıla göre %38 artarak zirveye oturdu. 2021’de ise %25 artış gözlemlendi. Böylece söz konusu talepte bir artış trendi olduğu ortaya konulmuş oldu.

Meta, Microsoft, Apple ve Google araştırmaya dahil edilen büyük 4 teknoloji şirketi arasında yer alıyor. Sonuçlara göre Meta hükümetlerden en çok ilgi gören platform olarak dikkat çekiyor. Meta’nın sahip olduğu her 5 hesaptan 2’sinin, yani 6,6 milyon hesabın, verilerine araştırma süresince talepte bulunuldu.

Çalışma, taleplerin %60’ının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa’daki hükümetlerden geldiğine işaret ediyor. Ancak, ABD her 100.000 kullanıcı için tüm Avrupa Birliği ülkelerinden 2 kat daha fazla talepte bulunuyor. ABD’yi Almanya, Singapur, Birleşik Krallık ve Fransa takip ediyor.

Rapora göre veri talepleri genelde suç soruşturmalarında ve sivil ya da yönetime dair davalar kapsamında dijital veri ihtiyacı doğduğunda gündeme geliyor.

Surfshark’ın mahremiyet birimi üyelerinden Gabriele Kaveckyte, konuya dair yaptığı açıklamada veri taleplerine ek olarak yetkililerin aynı zamanda suçu online hizmetler aracılığıyla gözlemleme ve ele alma konusunda da destek aradığını belirtti.

“Bir yandan, bu tarz yeni önlemler almak ciddi suç vakaları çözmekte elverişli olabilir. Ancak, sivil toplum grupları bu önlemlerin devletlerin gözetim tekniklerini teşvik etmesinden endişe duyuyor.”

Teknoloji Şirketlerinin Kullanıcı Verisi Satma Oranı %71 Arttı

Bu süreçte teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerini paylaşma oranı ise %71 arttı. Bilgi paylaşımı söz konusu olduğunda Apple ortalama %82’lik paylaşma oranıyla 4 şirket arasında başı çekiyor.

Merkeziyetsizlik ve Web3 araçları çoğunlukla büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcı verileri üzerindeki tekelini kırmak yönünde ciddi bir alternatif olarak görülüyor. Kimilerine kalsa Facebook ve Twitter gibi Web 2 platformlarının blockchain teknolojisi sayesinde modasının geçmesine ramak kaldı.

İlginizi çekebilir: Kripto Parayla Yapılan Yardımlar 10 Yılda 10 Milyar Doları Geçecek

Şubat 2023’te, Twitter’ın merkeziyetsiz versiyonu olan Damus isimli bir uygulama app store’da “kontrolünün altındaki sosyal medya ağı” sloganıyla resmî olarak yer edindi.

Meta gibi büyük teknoloji şirketleri dahi Web 3’ye yöneliyor. Ancak şimdiye dek Instagram ve Facebook’a bu kapsamda getirilen NFT teknolojisinin ne derece başarılı olduğu şüpheli.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version