Muhabbit

Huobi Araştırma Enstitüsü: Web3 Depolama Endüstrisinde Önemli Büyümeler Gerçekleşiyor!

Huobi Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan son rapora göre; NFT endüstrisi ve metaverse’ten gelen depolama talepleri, büyük sermaye yatırımları ve yine gelişen Web3 depolama endüstrisi bu büyüme için zemin hazırlıyor.

Huobi

Huobi

Huobi Araştırma Enstitüsü, 2018 yılında kripto para borsası Huobi’nin blockchain sektöründeki gelişmeleri takip etmek ve araştırmak amacıyla oluşturduğu bir girişimdir. Son raporunda ise web3 depolama endüstrisindeki önemli büyümelere dikkat çekti.

Depolama taleplerinin global çapta giderek artıyor olması, kişisel ve kurumsal kullanıcıların veri gizliliği endişelerini de beraberinde getiriyor. Bu durum da kullanıcıların merkezi depolama sağlayıcılarından uzaklaşarak, merkeziyetsiz Web3 depolama teknolojilerine yönelmelerine neden oluyor. Huobi Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan son rapora göre; NFT endüstrisi ve metaverse’ten gelen depolama talepleri, büyük sermaye yatırımları ve yine gelişen Web3 depolama endüstrisi bu büyüme için zemin hazırlıyor.

Web3 Depolama Şekilleri

Web3 Storage — Massive Growth and Capital Gains with Arweave, Filecoin and Stratos” Türkçesi (Web3 Depolama — Arweave, Filecoin ve Stratos ile Muazzam Büyüme ve Sermaye Kazançları) başlıklı rapor, Web3 depolamayı şöyle tanımlıyor; kullanıcıların blok zincirlerde kendi verilerini arşivledikleri, aldıkları ve korudukları merkeziyetsiz depolama şekli.

Raporda Web3 depolama şekilleri; sistem mimarisine dayalı olarak ağ depolama, P2P ve koordinasyon platformu olmak üzere üç temele ayrılıyor.

Web3 Depolama Şekillerini Destekleyen Teknolojiler

Sırasıyla Arweave, Filecoin ve Stratos tarafından temsil edilen bu üç teknoloji türü, her birinin artıları eksileri ve diğer özellikleri açısından ayrıca inceleniyor.

Yine rapora göre, Arweave‘in şimdiye kadar tek seferlik bir ücretle kalıcı depolama sağlayan tek protokol olduğu sonucuna varılıyor. Filecoin‘in dezavantajları, hizmet süresinin dolması ve yenileme ücretleri ihtiyacı şeklinde ortaya çıkıyor. Stratos ise hala geliştirmenin ilk aşamalarında olan merkeziyetsiz bir bilgi işlem ağı olarak, verileri depolamak için zincir üstü depolama sağlayıcılarını kullanıyor ve ağ hızlandırması için diğer zincirlere dış kaynak sağlıyor.

Rapor; her üç teknoloji türünün de gelecekte, yasal sözleşmeler ve Arweave gibi kalıcı bir depolama çözümü gerektiren mülkiyet kanıtı sözleşmeleri ile birlikte kurumsal depolama pazarında bir blok zinciri segmenti oluşturacağını tahmin ediyor.

Huobi Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı ve raporun yazarı Dave Chan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Web3 depolama, geleceğin depolama taleplerine etkili ve düşük maliyetli bir çözümü temsil ediyor.

Geliştirici ve zincir üstü faaliyet, pazarın bu büyüyen alanı benimsemesini yansıtacak ve sermaye yatırımı da bunu takip edecek.”

Raporun tamamını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Huobi hesabınız yoksa, avantajlardan yararlanmak ve Muhabbit ekibine destek olmak için buradan hesap açabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Son Yazılar

Exit mobile version