Muhabbit

Huobi ve Binance, Beraber Çalışarak Harmony One’dan Çalınan 2,5 Milyon Dolar Değerindeki Varlığı Geri Aldı!

Huobi ve Binance borsaları Harmony’den çalınan varlıklara el koydu.

Binance ve Huobi kripto para borsalarının güvenlik ekipleri beraber çalışarak Harmony saldırısından çalınan 124 BTC’yi dondurdu ve sonrasında varlıkları geri aldı.

Çalınan varlıkların geri alınması hakkındaki duyuruyu Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Twitter üzerinden yaptı. CZ, saldırganların çaldıkları parayı Huobi borsası üzerinden aklamaya çalıştıklarını fark ettiklerini ve bunu Huobi borsasına ilettiklerini açıkladı. CZ, Huobi borsasının desteğiyle çalınan varlıkların dondurulduğunu ve geri alındığını duyurdu. CZ, Harmony saldırganlarının çaldıkları paraları önce Binance sonra Huobi ile aklamaya çalıştığını belirtti.

Binance ve Huobi borsalarının şüpheli işlemi bulmasından önce zincir içi kripto para detektifi ZachXBT, saldırganların 64 milyon dolar değerindeki 41.000 ETH’u hafta sonu aklamaya çalıştığını belirtti. Saldırganlar, Tornado Cash üzerinden geçirdikleri parayı Railgun üzerinden 350’den fazla cüzdana yolladı. Sonrasında ise saldırganlar, varlıkları bu cüzdanlardan 3 farklı borsaya yolladı. ZachXBT, bu borsaların Binance, Huobi ve OKX borsaları olduğunu da belirtti.

Huobi ve Binance borsalarının dondurduğu varlıklar Harmony Horizon köprüsü saldırısından mı?

Büyük borsaların dondurarak geri aldığı 2,5 milyon dolar değerindeki varlığın Harmony saldırısından olduğu belirtildi. Bilindiği üzere 24 Haziran 2022 tarihinde Harmony büyük bir saldırıya maruz kalmış ve 100 milyon dolar civarında varlık çalınmıştı.

Harmony ekibi, yaşadığı olay sonrasında Harmony resmi Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu:

“Mevcut Bitcoin köprümüz ve faaliyeti yaklaşmakta olan Ethereum köprümüz için güvenlik çok önemli. FBI ve birçok siber güvenlik firmasıyla birlikte araştırmalarımıza devam ediyoruz. Konuyla ilişkili olarak bilgiler geldikçe güncellemeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.”

30 Haziran 2022 tarihinde ise Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus Group adlı bir organizasyonun bu saldırının arkasında olduğu açıklanmıştı. Blok zinciri analiz şirketi Elliptic, Harmony’e yapılan saldırı tipinin Lazarus Group’un yaptığı diğer saldırılarına benzediğini açıkladı.

Harmony’ye yapılan bu saldırı, 2022 yılında en çok varlık çalınan saldırı oldu. Uzmanlar bu saldırıda Lazarus Group’un bir çalışanın oturum açma bilgilerini hedef alarak yaptığını inanıyor. Uzmanlar ayrıca, saldırganların çalışan kimliği ile Harmony’nin güvenlik sistemini aştığını ve buradan varlıkları çaldığını düşünüyor. Sonrasında da saldırganlar hızlıca çalınan varlıkları kara para aklama programlarına yolladı.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version