BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

İngiliz Futbol Kulübüne Fidye Yazılım Şoku!

İngiltere futbol liginden ismi açıklanmayan bir kulüp, fidye yazılım kurbanı oldu!

Yayın:

-

yazılım

23 Temmuz tarihinde İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, spor sektörüne yönelik fidye yazılım saldırılarında artan bir eğilimi gösteren bir rapor yayınladı. Raporda, saldırganların bir İngiliz futbol kulübünden, milyonlarda dolarlık bir fidye ödemesini talep ettikleri bir örnek üzerinde duruldu.

Spor Organizasyonlarına Siber Tehdit isimli rapora göre, ismi verilmeyen kulüp, kurumsal güvenlik sistemlerini devre dışı bırakan fidye yazılımları tarafından hedef haline gelmiş durumda.

Raporda belirtilen bilgilere göre, isimsiz futbol kulübünden talep edilen fidye miktarı yaklaşık olarak 400 BTC (3.66 milyon $) olarak kayıtlara geçti. Kulüp bu talebi net bir şekilde reddetti ve sistemlerinde verilerin bilgilerin kaybına göz yumdu.

Saldırının Sonuçları Çok Ciddi

Rapor, saldırının ciddi hasarlara yol açabilmiş olacağını ortaya koydu. Örneğin, kulübün kurumsal e-postalarına erişememesi ve stadyumun CCTV sisteminin ve ayrıca turnikelerin saldırı sebebi ile çalışmadığı belirtildi.

Saldırı hakkında, suçluların sisteme sızmasına izin veren gelen bir açık tespit edilemedi. Bir hipoteze göre saldırı, kimlik avı e-postası ile yapılmış olabilir. Ya da, sistemlere CCTV sistemi üzerinden erişim sağlanmış olabilir.

İngiltere siber güvenlik yetkilileri, saldırının kulübe yaklaşık olarak “birkaç yüz bin pound’a” mal olduğunu açıkladı.

Spor Sektöründeki Fidye Yazılım Saldırıları

Yapılan araştırmalara göre, İngiliz spor organizasyonularına yapılan saldırıların yaklaşık olarak %40’ı kötü amaçlı yazılımlardan oluşuyor. Ayrıca bu yüzdenin yaklaşık olarak dörtte biri fidye yazılım içeriyor.

Bu saldırılar, genel olarak çoğunlukla yüksek değerli spor kurumlarını hedefliyor. Ayrıca bu tür saldırılar 2018 yılından beri etkisel olarak gittikçe artmakta.

Dünya çapında fidye yazılım saldırıları 2018 yılından bu yana %200 oranında artmış durumda. Bu türk bir saldırıyı gerçekleştirmek için gerekli yazılım ise dark web’de kolaylıkla ve yaygın bir şekilde bulunabiliyor.

Singapurda ise, “crypto-jacking” isimli bir fidye yazılım vakaları 2020 senesinin ilk çeyreğinde %300’lük bir artış sergiledi. Bu fidye yazılımın özelliği ise, kripto para madenciliği yapan sistemleri ele geçirip kontrolünü fidye yazılım sahibi kişiye teslim etmesi.

Yıllar geçtikçe, siber saldırganlar yepyeni metodlar ile güvenliğimizi tehdit ediyor. Biz Muhabbit.com ailesi olarak, sizlere internette yaptığınız eylemleri çok dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Defi Platformu Kava, Yeni Uygulaması Harvest.İo’yu Duyurdu

Kava’nın blok zinciri üzerine inşa edilen uygulama, kullanıcıların kripto paralarını diğer kullanıcılara ödünç verebilme imkanı sağlamaktadır.

Yayın:

-

By

DeFi platformu Kava, dünyada gerçekleştirilen ilk çapraz zincir para piyasası uygulamasını duyurdu. Harvest adı verilen bu uygulama, Kava blockchain kullanıcılarının borç verme ve ödünç alma işlevleri aracılığıyla DeFi fırsatlarından daha fazla yararlanmalarını sağlayacak.

Kava’nın blok zinciri üzerine inşa edilen uygulama, kullanıcıların kripto paralarını diğer kullanıcılara ödünç verebilme imkanı sağlamaktadır. Harvest başlangıçta BTC, XRP, BNB, BUSD, KAVA ve USDX mevduatlarını destekleyecek. Müşterilerin kazanmış oldukları faiz gelirleri Harvest’ın yönetim belirteci HARD token üzerinden ödenecektir. Harvest ayrıca uygulamanın güvenlik ve diğer temel katman hizmetlerini sağlamak için önümüzdeki birkaç yıl içinde toplam HARD token miktarının% 20’sini Kava stakerlarına dağıtacak. 

Zincirler arası transferleri kolaylaştırmak isteyen Harvest,  Chainlink‘ten Kava fiyat referans verilerini entegre edecek. Açık ve izin gerektirmeyen bu platforma kullanıcılar istedikelri her yerden kolaylıkla erişebilecek. Genel olarak Harvest, finans piyasası paydaşlarını, fintech uygulamaları, borsalar ve finans kurumlarıyla sınırlı olmadan entegre etmeye yardımcı olacaktır. Harvest’in asıl hedefi finansal hizmetleri merkezden uzaklaştırmak yani merkeziyetsiz bir platform oluşturmak olacak.

Kava,DeFi platformu MakerDAO’nu da yaptığına benzer şekilde kullanıcıların ABD doları ile bire bir sabitlenmiş bir stabilcoin, USDX karşılığında Kava protokolünde teminatlandırılmış borç pozisyonları (CDP’ler) oluşturmalarına izin verecek.

Kava CEO’su ve kurucu ortağı Brian Kerr, şirketin böyle bir yönetişim belirteci sunmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Kerr, Harvest’in Aave ve Compound’dan ilham aldığını , ancak Harvest’in bu protokollerin sahip olduğu aynı yetenekleri daha geniş bir dijital varlık dizisine getireceğini söyledi.  Ayrıca şu açıklamada bulundu: 

“Bu uygulama, geliştiricilere Kava’nın açık merkezi olmayan ağında uygulamaları hızlı bir şekilde geliştirme yeteneği sağlayacaktır

Kava Hakkında

Kava, Cosmos blok zinciri birlikte çalışabilirlik projesi tarafından da kullanılan Tendermint fikir birliği algoritması üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca Kava, BTC, XRP, BNB ve ATOM dahil olmak üzere büyük kripto para birimi varlıklarının kullanıcıları için istikrarlı paralar, krediler ve diğer finansal hizmetler sunan çok varlıklı bir DeFi platformudur. 

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.