Muhabbit

İngiltere Bankacılık ve Düzenleme Kurumu Kripto Para ATM’lerinin Kapatılmasını İstedi!

İngiltere Bankacılık ve Düzenleme Kurumu gerekçe olarak, kripto para ATM operatörlerinin yasal düzenlemelere uymadığını söyledi.

İngiltere Kripto Para ATM

İngiltere Kripto Para ATM

İngiltere Bankacılık ve Düzenleme Kurumu (FCA), ülkedeki tüm kripto para ATM’lerini kapatılmasını istedi. FCA gerekçe olarak, kripto para ATM operatörlerinin yasal düzenlemelere uymadığını söyledi.

Bu emrin verilmesinin ana sebebi, kripto para ATM operatörlerinin FCA tarafından resmi onay almamasıdır. Bu yüzden İngiltere’deki tüm kripto para ATM’leri kapatılacak. Gereklilikleri yerine getiren şirketler kripto para ATM’leriyle kullanıcılarına tekrar hizmet verebilir.

İlgili duyuru 11 Mart Cuma günü FCA’nın web sitesinde yayımlandı. Duyuruda şunlardan bahsediliyordu:

Birleşik Krallık’ta kripto para hizmetleri sunan kripto para ATM’leri bize kayıtlı olmalıdır. Bununla birlikte ilgili şirketler, Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine (MLR) uygun olmalıdır.

Bize kayıtlı kripto para şirketlerinin hiçbiri kripto para ATM hizmeti vermek için onay almadı.

Bu da Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren kripto para ATM’lerinin yasa dışı olarak faaliyet gösterdiğini gösterir. Tüketiciler, güvenliği için bu ATM’leri kullanmaması gerekiyor.

Birleşik Krallık Üst Mahkemesi kısa süre önce kripto para ATM operatörü olan Gidiplus tarafından hizmet vermeye devam etmek için yapılan temyiz başvurusunu reddetti. Mahkeme gerekçe olarak, Gidiplus’ın verdiği kripto para hizmeti geniş çapta ve uyumlu bir şekilde sürdürebileceğine dair belge eksikliğini öne sürdü.

Kripto Para ATM

Kripto Para ATM’lerin Sonu Mu Geliyor?

Coin ATM Radar’dan alınan verilere göre, İngiltere’de süpermarketlerde bulunan 81 kripto para ATM’si vardı. Bu kuruluşlar, kripto para ATM’lerinin çalışmasını durdurmaları için uyarılar aldı.

FCA konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Birleşik Krallık’ta çalışan kripto para ATM’lerinden endişe duyuyoruz. Bu nedenle makinelerin kapatılmasını ve daha fazla işlem yapılmaması için talimat veriyoruz.

Kripto para ATM’leriyle kullanıcılar, itibari para birimi karşılığında kripto para satın alabilirken bu işlemin tam tersini de gerçekleştirebilir.

Singapur, Kripto Para ATM’lerini Yasakladı!

Singapur, geçtiğimiz yıl kripto para reklamlarına yasak getirmişti. Yaklaşık 2 Ay önce ise Bitcoin ATM’lerini yasaklamaya karar verdi. Singapur’daki bütün kripto para ATM’leri, görevliler tarafından kaldırılıyor.

Singapur, kripto paraları yüksek riskli varlıklar olarak tanımladı. Bu yüzden Singapur, kripto paralara olan erişim kolaylığını yavaş yavaş bitirmek istiyor.

Singapur Merkez Bankası’nın talebi üzerine, Singapur’un en büyük ATM üreticisi Daenerys & Co., 18 Ocak Salı günü faaliyetlerini askıya aldığını söyledi. Daenerys konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Singapur Merkez Bankası’nın ATM’lerle ilgili yeni kararı bizim için de sürpriz oldu.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version