Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41725.49
5.48%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2222.37
2.83%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.66
-0.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.2
1.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

İngiltere Merkez Bankası: Geleceğin Parası CBDC’ler Olacak!

Merkez bankası yetkilileri, CBDC’lerin gelecekte devrim yaratabileceğini belirtiyor.

Clock
Paylaş
İngiltere Merkez Bankası: Geleceğin Parası CBDC’ler Olacak!

Bugün (24 Kasım 2021) çevrim içi olarak yayınlanan bir etkinlikte, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve finansal istikrardan sorumlu Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe, dijital paralar hakkında açıklamalarda bulundu.

728×90 muhabbit - İngiltere Merkez Bankası: Geleceğin Parası CBDC'ler Olacak!300x250 muhabbit - İngiltere Merkez Bankası: Geleceğin Parası CBDC'ler Olacak!

Ekonomik İşler Komitesi’nden milletvekillerinin sorularını yanıtlayan yetkililer, ülkedeki dijital para birimlerini çevreleyen inovasyonun büyümesi hakkındaki sorulara cevaplar verdi. Sir Cunliffe açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yenilikçilerin, gelecekte parayı nasıl alacaklarını ve gerçekte parayı nasıl kullanacaklarını tahmin etmek oldukça zor. Ancak kripto para dünyasında programlanabilir paranın kullanıldığını görmeye başlıyoruz.”

Bilindiği üzere İngiltere Merkez Bankası şu anda perakende ödemeler için dijital pound CBDC uygulama seçeneklerini araştırıyor. CBDC’nin arkasındaki bir ekip; maaş bordroları, emekli maaşları vb. dağıtmak için dijital bir pound kullanımını da araştırıyor.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Girişimi destekleyen Sir Cunliffe, son yıllarda İngiltere’de nakit kullanımının hızla azalmasına da atıfta bulunuyor. Dijital işlemlerde fiziksel teması engelleyen COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla büyük ölçüde hızlandığını belirten Cunliffe, ülkedeki işlemlerin tahmini %30’unun artık e-ticaret yoluyla gerçekleştiğini belirtti.

Dijital pound CBDC’nin potansiyel talebi sorulduğunda, Sir Cunliffe şunları dile getirdi:

“Çok ihtiyatlı bir varsayımı modelledik. Bu temel olarak bankacılık sistemine dayalı mevduatların %20’sinin bankacılık sisteminden çıkıp merkez bankası dijital parasına geçebileceğidir.”

Bununla birlikte, Sir Cunliffe, kripto para işlerinin mevcut durumunun ülke içindeki finansal istikrarı potansiyel olarak tehdit edebileceğini de itiraf etti. 

Bilindiği üzere kripto para birimlerindeki piyasa değeri, son zamanlardaki popülerlik ile birlikte kısa bir sürede 2,6 trilyon dolara yükseldi. Dijital varlıkların tahmini %95’i banka dışı ve %5’i ise stablecoinlerden oluşuyor. Stablecoinlerlerin artış yaşadığı ve gündeme geldiği bu günlerde çoğu ülke, bu konu ile ilgili açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Hatta Amerika Birleşik Devletleri, özel sektör tarafından tasarlanan düzenlenmiş stablecoinleri gereksiz kıldığını söyleyerek bu konuda daha az olumlu bir görünüme sahip olduğunu dile getiriyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar