Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43236
-1.69%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2335.53
3.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.49
-3.43%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $230.9
0.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

İngiltere: Stablecoin Ödemeleri De Bankalar Gibi Düzenlenmeli!

İngiltere Merkez Bankası, stablecoin’lerin ödemelerde kullanılması hâlinde bankalarla aynı şekilde düzenlemelere tabi olması gerektiğini açıkladı.

Clock
Paylaş
İngiltere: Stablecoin Ödemeleri De Bankalar Gibi Düzenlenmeli!

İngiltere Merkez Bankası, geleneksel bir para birimine endekslenmiş bir kripto para birimi olan stablecoin’lerin ödemelerde kullanılması hâlinde geleneksel finans bankalarıyla aynı şekilde düzenlemelere tabi olması gerektiğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey tarafından bugün (7 Haziran 2021) yapılan açıklamada, Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından ortaya atılan “Britcoin” olarak adlandırılan bir merkez bankası para birimi çıkartılıp çıkartılmayacağı konusunda herhangi bir kararın verilmediği açıklandı.

728×90 muhabbit - İngiltere: Stablecoin Ödemeleri De Bankalar Gibi Düzenlenmeli!300x250 muhabbit - İngiltere: Stablecoin Ödemeleri De Bankalar Gibi Düzenlenmeli!

“Ödeme aracı olarak Stablecoin’lerin beklentisi ve çıkartılması planlanan merkez bankası para birimleri, bir dizi sorun yarattı.”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Baıley

İngiltere Merkez Bankası adına konuşan Başkan Andrew Bailey, dijital para birimlerinin finansal istikrar üzerinde büyük bir etki yapacak hâle gelmesi durumunda şu andakinden çok daha fazla düzenlemenin gerektiğini ifade etti.

Bailey’e göre, ödeme aracı olarak kullanılan Stablecoin’ler ticari banka parası veyahut banka mevduatı olarak bilinen para birimleriyle aynı standartları karşılamalı.

İngiltere Merkez Bankası, şu anda İngiliz bankalarında perakende mevduat olarak tutulan paranın beşte birini yeni dijital para birimlerine yatırıldığı olası bir senaryo modellediğini açıkladı.

“Bu potansiyel senaryonun bir sonucu olarak, ticari bankalar mevcut likidite oranlarını korumak için bilançolarını buna göre uyarlamak zorunda kalacaklar.”

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI BAŞKANI ANDREW BAILEY

Stablecoin Nedir?

Stablecoin’ler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini ticari olarak elverişsiz hâle getiren volatiliteyi önlemek için itibari para birimlerine endekslenerek istikrarlı bir değere sahip olan kripto para birimleridir.

Daha fazla bilgi için:

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar