Muhabbit

İngiltere’deki Kripto Para Borsalarına Yeni Yaptırımlar Geldi!

Ülkedeki borsalar şüpheli herhangi bir ihlali yetkili birime bildirmek zorunda.

ingiltere kripto para

İngiltere Hazine Mali Yaptırımlar Uygulama Ofisi (OFSI), kripto para borsalarını içerecek şekilde yaptırımlar konusundaki kılavuzunu güncelledi. 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından bu yıl Rusya’ya olan mali yaptırımlar artamaya başladı. İngiltere de dahil olmak üzere diğer ülkeler Rus kuruluşlarıyla etkileşimlere kısıtlamalar getirdi. Bu kısıtlamalar dış politika veya ulusal güvenlik hedeflerine ulaşmak için uygulanmaya başladı. Hatta bunlar hedeflenen varlık dondurmalarından finansal hizmetler üzerindeki kısıtlamalara kadar geniş çaplı bir yaptırımları içeriyor.  

Halihazırda, bankalar ve finansal hizmet firmaları uzun süredir katı Rus yaptırımları ile karşı karşıya kalırken, OFSI’nin güncellenmiş belgelerine göre kripto para borsaları da artık buna uymak zorunda kalacaklar. Uygulamaya konan OFSI’nin kılavuzundaki değişiklik ilk olarak Guardian tarafından 30 Ağustos tarihinde yayımlandı.

Borsalar Şüpheli İşlemleri Bildirmeli

Güncellenen belgeye göre, borsalar şüpheli herhangi bir ihlali OFSI’ye bildirmeli ve fonları dondurmalı veya cezai suçlamalar veya mali cezalarla karşı karşıya kalmalıdır. Bunun yanında saklama cüzdanı sağlayıcıları da yaptırım yönergelerine göre raporlama yükümlülüklerine tabi olarak kabul edildi.

Tüm bunların yanında İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) mart ayında kripto para borsalarının yaptırımlara uyulmasını sağlamada rol oynaması gerektiğini söyledi. Hatta ajans ayrıca bu kurallara nasıl uyulacağı konusunda rehberlik dahi sağladı. 

Zaten tüm “ekonomik kaynakları” kapsayan Birleşik Krallık yasaları nedeniyle kripto para birimlerini kullanarak yaptırımlardan kaçmak yasa dışı olarak kabul ediliyordu. Bu değişiklik ise bunun yerine işlemleri etkinleştiren varlıklara odaklanmış oldu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan İngiltere hazine sözcüsü, şu ifadelere yer verdi:

“Bu yeni gereksinimler, kripto varlıklarının kaydını tutan veya kripto varlıkların transferini sağlayan ve bu nedenle büyük olasılıkla ilgili bilgileri elinde tutan firmaları kapsayacak.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version