Muhabbit

Instagram NFT Üretimi İçin Kolları Sıvadı

Meta’nın sosyal medya platformu Instagram, NFT üretimi yapmaya başlayacağını ve platformu bu girişim kapsamında güncelleyeceğini duyurdu.

NFT İNSTAGRAM

NFT İNSTAGRAM

Meta’nın sosyal medya platformu Instagram, NFT üretimi yapmaya başlayacağını ve platformu bu girişim kapsamında güncelleyeceğini duyurdu.

Oluşturulması planlanan “uçtan uça araç takımı”nın NFT’lerin kullanıcılar tarafından pratik bir biçimde geliştirilmesini ve Instagram üzerinden satılabilmesini sağlaması bekleniyor.

“Küçük bir içerik üretici grup yakın bir zamanda NFT’ler geliştirmeye başlayacak ve bu NFT’lerini Instagram üzerinden satabilecek.”

Meta’nın Ticaret ve Fintech Birimi Başkanı Stephane Kasriel’in bu sözleri, şirketin Instagram’ı Web3’ye hazırlama kararlığını ortaya koyuyor.

Meta’nın sıklıkla “dijital koleksiyon parçaları” olarak bahsettiği NFT’lerin Polygon blockchain’i üzerinde üretilmesi bekleniyor. Uygulama aynı zamanda OpenSea üzerinden meta verileri de aktaracak. Böylece koleksiyon isimleri ve tanımları Instagram üzerinde görülebilecek.

Meta yeni NFT özelliklerini öncelikli olarak seçilmiş bir sanatçı ve içerik üreticisi grubun erişimine açacak. Fotoğrafçı DrifterShoots, görsel sanatçı Ilse Valfre, sanatçı Amber Vittoria ve ünlük Türk dijital sanatçı Refik Anadol gibi isimler söz konusu seçkin grup içerisinde yer alıyor. Vittoria Instagram’ın bu atılımına dair şu açıklamalarda bulundu:

“Meta ve Instagram sürekli olarak içerik üreticilerinin kendilerini ve sanatlarını destekleyecek yeni ve yaratıcı yöntemler geliştiriyorlar.”

Instagram’ın NFT atılımı Meta’nın Web3’ye pozitif yaklaşımını sergileyen diğer girişimleriyle uyumlu bir şekilde seyrediyor. Mayıs 2022’de Meta bir cüzdana bağlama özelliği geliştirdiğini, böylece içerik üreticilerinin NFT’lerini Instagram ve Facebook profilleri üzerinden sergileyebileceğini duyurmuştu.

An itibarıyla Facebook ve Instagram; Ethereum, Polygon ve Flow blockchainleri üzerinde yer alan NFT’leri sergileme imkanı tanıyor. Solana ve Phantom blockchainlerinde yer alan cüzdanların da yakın zamanda erişime açılması bekleniyor.

Instagram Meta’nın Web3 Girişimlerine Sahne Oluyor

Peki neden Meta, NFT’leri bu denli desteklemek istiyor? Meta şirket olarak Web3’nin vizyonuna inandığını daha önce pek çok kez dile getirdi.

“Web3 teknolojileri için stratejimiz içerik üreticilerinin gelir elde etmesine katkı sağlamak. Web3 teknolojisinin, tıpkı blockchain gibi, içerik üreticilerine dijital varlıkları paraya dökme imkanı tanıyarak pozitif bir ekonomik model oluşturacağını düşünüyoruz.”

Ancak, Kasriel aynı zamanda kripto para dünyasının fazla “karmaşık” olduğunu da dile getiriyor ve ekliyor: “Çok daha basit kullanıcı deneyimlerine ihtiyaç var.

İlginizi çekebilir: İşte 1 Yaşına Giren Meta’nın Performans Karnesi: Başarı Mı, Hayal Kırıklığı Mı?

Meta ilk aşamada uygulama üzerinden gerçekleşen NFT satışları için bir işlem ücreti talep etmeyecek. Ancak bu durumun 2024 sonrasında değişmesi öngörülüyor. Uygulama içi herhangi bir alışverişin ise Apple’ın %30 vergisi gibi app store ücretlerine tabii tutulacağı belirtiliyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version