Muhabbit

IOTA Destekli Sosyal Medya Platformu Geliyor!

SOCIETY2, kişisel verilerin DLT teknolojisi ile korunabildiği IOTA destekli sosyal medya platformunu duyurdu.

IOTA sosyal medya platformu

SOCIETY2, kişisel verilerin DLT teknolojisi ile korunabildiği IOTA destekli sosyal medya platformunu duyurdu.

Blockchain teknolojisinden olabildiğince yararlanmayı amaç hâline getirmiş olan SOCIETY2, kripto para ekosistemine bir yenilik daha getiriyor. IOTA ağı üzerinde yer alan SOCIETY2, yeni projesini duyurdu. Son zamanlarda Asya’da WeChat, Avrupa ve Amerika’da yaygın olan Whatsapp’ın yanı sıra tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’ın birtakım kişisel veri korunumu sorunu yaşadığı bilinmekte.

2018 yılında ve daha sonra 2019 yılında sık sık Facebook’un kişisel verilerin satıldığı iddiaları gündeme gelmişti. Özellikle Mark Zuckerberg’ün tüm bu sosyal medya platformlarını tekeline aldığı düşünülürse kişisel veri korunumu açısından yine sıkıntılı bir durum oluşabileceği aşikârdır.

SOCIETY2’dan Ben Royce’un sosyal medya platformu Twitter üzerinden müjdelediği platform DLT yani dağıtılmış defter teknolojisini kullanacak. IOTA’nın DLT altyapısını kullanacak olan sosyal medya platformunun ana amacı kişisel verilerin korunması olacak. Açıklamaya Facebook’ta yaşanan kişisel veri korunumu krizini ve Mark Zuckerberg’ü eleştirmekle başlayan Royce, tekelleşen yapıya karşı güvenli bir sosyal medya platformu oluşturmak niyetinde.

https://twitter.com/accretionist/status/1256372450520174594?s=20

Paylaşımın geri kalanında kişiselleşmiş reklam seçeneğine ve kişisel verilerin korunmasına dikkat çeken Royce, DID yani merkeziyetsiz/merkezi olmayan kimlik özelliğini vurguluyor.  Bu özellikle sosyal ağından memnun olmayan herhangi bir kullanıcının veri kaybı yaşamadan başka bir platforma taşınabilmesi amaçlanıyor. Yani SOCIETY2’nun sosyal medya platformunda ağlar arası geçişte tekrar tekrar aynı bilgilerin girilmesine gerek duyulmadan geçiş yapılabilecek.

Ayrıca SOCIETY2 kullanıcıları açık, şeffaf veya kolay erişim olarak kademelendirilen gizlilik düzeylerinden birini seçebilecekler. Yani kişisel verilerin ne kadarının paylaşılacağına kullanıcı karar verebilecek. Bununla birlikte kullanıcılar görecekleri reklamları da seçebilecek. Reklam gelirleri adil bir gelir dağılımı ile paylaştırılacak.

SOCIETY2’nun IOTA destekli sosyal medya platformunun Facebook’un kişisel veri korunması krizlerinden sonra alternatif bir platform oluşturması bekleniyor.

Son Yazılar

Exit mobile version