Muhabbit

iPhone’lar Ödeme Terminaline Dönüşecek!

Apple istediği teknolojiyi elde etmek adına yeni bir şirket satın aldı.

Blockchain

Apple Inc., iPhone’ları mobil ödeme terminaline dönüştürebilecek bir teknolojiye sahip olan Mobeewave Inc.’i satın aldı.

Apple Inc.’in farklı bir iş anlayışı var. Genel olarak bir teknolojiyi istiyorsa şirket teknolojinin istendiği şirket ile partnerlik ilişkilerine girmiyor, direkt olarak şirketi alıyor. Hatta bir Apple sözcüsü,

“Apple zaman zaman teknolojisini istediği küçük şirketleri satın alıp onlarla istenilen teknolojinin amacını veyahut gelecek planlamalarını tartışmadan direkt olarak teknolojisini elde ediyor.”

Bloomberg’de çıkan habere göre Apple bu sefer gözünü iPhone’ları mobil ödeme terminali hâline getirecek bir teknolojiye sahip olan Mobeewave’e dikti.

Mobeewave, alışveriş yaparken kullanıcıların ödemeyi kredi kartlarını veya akıllı telefonlarını başka bir telefonda kullanmalarına olanak tanıyan bir teknolojiye sahip. Bir uygulama aracılığıyla çalışan sistem, Samsung Electronics Co. tarafından daha önce partnerlik kurularak elde edilmişti.

Samsung şu anda Mobeewave teknolojisiyle akıllı telefonlarını ödeme terminali olarak kullanabiliyor. Kullanıcı işlem tutarını yazarak müşterinin cihazındaki ödemeyi işleme koymak için telefona kredi kartını dokunuyor ve işlem gerçekleşiyor.

Apple da aynı sistemin iPhone’larda çalışmasını sağlamak amacıyla bu satın almaya girişti. Daha önce 2014 yılında Apple Pay’i iPhone sistemine entegre ederek kullanıcıların perakende mağazalarda tek bir dokunuşla ödeme yapabilmelerini sağlamıştı. Geçtiğimiz yıl ise kendi kredi kartı Apple Card’ı piyasaya sürmüştü. Şimdi mobil cihazları ödeme aracına dönüştüren teknolojinin adresi Mobeewave’i de bünyesine entegre etmek, iPhone’u olan herkesin ek donanıma gerek duymadan ödemeleri kabul edebilmesini sağlayacak.

Kripto Para Dünyası İle Alakası Ne?

Teknoloji her daim gelişmesinin yanı sıra çoğu zaman çok yönlü olarak gelişim gösterebiliyor. Bugün sadece geleneksel para birimleriyle yapılan bu dijital ödeme sistemleri ilerleyen dönemlerde tamamen dijitale evrilip dijital paralar yani kripto paralar ile sürdürülebilir.

Apple gibi bir teknoloji devinin attığı adımlar da sadece akıllı telefon endüstrisini değil, tüm teknoloji kollarını ilgilendiriyor. Özellikle de dijital ortama geçişin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde bu tip adımlar çok daha önem kazanıyor.

Son Yazılar

Exit mobile version