Here, content that you may want to modify using a custom JavaScript

ANALİZ

İran Bariyerleri Aşmak İçin Bitcoin Kullanıyor

Bu yaptırımlardan ciddi hasar gören İran, çareyi Bitcoin kullanmakta buldu ve ekonomik bariyerleri Bitcoin ile aşmaya çalıştı.

Yayın:

-

Amerika’nın son 2 yıldır İran’a uyguladığı yaptırımlar sonucu İran ekonomisi %10 kadar küçüldü ve bu çok ciddi bir oran. Bu yaptırımlardan ciddi hasar gören İran, çareyi Bitcoin kullanmakta buldu ve ekonomik bariyerleri Bitcoin ile aşmaya çalıştı. Bunun da sonucunda uluslararası arenada Bitcoin ‘e karşı sürdürülen savaş hızlandırıldı, regülasyonlar hızlandırıldı fakat ne var ki kripto paralar bu tip konularda daha esnek ve çevik.

İran Kendi Kripto Para Birimini Geliştirmek İstiyor

2018 yılından bu yana İran hükümetinin kendi kripto para birimini geliştirmek istediği bir sır değil. Amerika’nın yaptırımları konusunda kader ortağı olan Venezuela’dan cesaret alan İran bu hamle ile birçok bariyeri aşmayı umuyor.

Venezuela, geliştirdiği kripto parayı petrole endekslemişti fakat İran bu derece yaratıcı olamadı, geliştirdiği kripto parayı kendi ulusal parasına endekslemeyi düşünüyor…

İran’ın kripto para üzerinde ciddi çalışmalar yürüttüğü ve bu kripto para biriminin belirli bankalarda denendiği de biliniyor

Bu tip olaylar dolayısıyla geleneksel finans alanında tedirginlik yaratıyor ve regülasyon konusunu daha da karmaşıklaştırıyor. Her şeyden önce, tüm kripto paraların “merkeziyetsiz” bir blockchain üzerinde çalıştığını düşünen insanların hatalı olduğunu söyleyelim çünkü 2 tür blockchain söz konusu; halka açık olan ve özel olan. Devletlerin kendi kripto paralarını halka açık, takip edilebilen bir blockchain üzerinde geliştiriyor olmalarını düşünmek garip olur.

İran Halkı da Kripto Para Kullanıyor

Kripto paraları bir çözüm için kullanmak sadece İran hükümetine has bir durum değil, ülkedeki insanlar da bu konuda bilgili ve uluslararası para transferlerinde Bitcoin ‘i tercih ediyorlar çünkü Bitcoin olası birçok problemi kolayca aşmalarını sağlıyor.

Bitcoin Madenciliğinde de Aktifler

Elektrik ücretinin düşük olduğu İran’da Bitcoin madenciliği yapmak da avantajlı ve konu hakkında yeterince bilgisi olan insanlar bu avantajı değerlendirmekten geri kalmıyor.

Şehir bazında bile kripto para çıkartmayı düşünen bizler için bu tip haberler çok normal artık. Kripto para geliştirmek isteyen hükümetler, belediyeler, şirketler, bireyler… vb. derken durum nerelere varacak, geleneksel finansın patronları bununla nasıl mücadele edecek, göreceğiz.

Muhabbit
Yorum Yap

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.

Exit mobile version