Muhabbit

BITCOIN

İran, 7000 Adet Bitcoin Madencilik Cihazına El Koydu!

Başkentin batısındaki terk edilmiş bir fabrikada rekor sayıda madencilik cihazına el konuldu.

Clock
Paylaş
İran, 7000 Adet Bitcoin Madencilik Cihazına El Koydu!

İran devlet medyası tarafından 22 Haziran tarihinde yayımlanan bir habere göre, Tahran polisi, başkentin batısındaki terk edilmiş bir fabrikada 7 bin adet kripto para madencilik cihazının ele geçirildiğini söyledi.

Ele geçirilen bu miktardaki cihaz, İran’da elektrik kesintilerini tetiklediği belirtilen ve yüksek miktarda enerji tüketen madencilik cihazları için yapılan en büyük operasyon olarak adlandırılıyor.

Hatırlanacağı üzere, mayıs ayı sonlarında İran, yetkililerin aşırı sıcak ve kurak yaz aylarında artan elektrik talebinden sorumlu tuttuğu elektrik kesintilerinin görülme sıklığını azaltma çabalarının bir parçası olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerinin madenciliğini yaklaşık dört ay boyunca yasaklamıştı. Bu gelişmenin üzerine yetkililer eleştirilerin odağı olmuş ve madenciler toplu olarak açıklamalarda bulunmuşlardı.

Blockchain analitik firması Elliptic’e göre, tüm Bitcoin madencilik faaliyetinin yaklaşık %4,5′i İran’da gerçekleşiyor ve bu da İran’a ABD yaptırımlarının etkisini azaltmak için kullanılabilecek kripto para birimlerinden yüz milyon doların üzerinde gelir sağlıyor. Yaptırımların etkisi altında bulunan ülke bu şekilde elde ettiği gelirler ile ekonomide hareketlilik sağlamak istiyor.

Bu kapsamda İran, son yıllarda kripto para madenciliğini kabul ederek ucuz güç sunmaya ve madencilerin Bitcoin’lerini merkez bankasına satmasını şart koşmaya başladı. İran tarafından sağlanan bu ucuz ve devlet destekli enerji hizmeti, özellikle Çin‘de yoğun baskı altında olan kripto para madencilerini İran’a çekmeye başlamış durumda.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar