Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41461.67
5.17%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2250.41
4.29%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.54
2.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $232.2
1.89%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

İran Hükümeti Yüzlerce Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı!

İran Hükümeti, yasadışı madencilik yapan firmaları kapattı!

Clock
Paylaş
İran Hükümeti Yüzlerce Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı!

Muhbirler, İran’ın elektrik şirketi olan Tavanir’in, lisansı olmadan faaliyet gösterdiği iddia edilen 1100 kripto madencilik çiftliğini kapatmasına yardımcı oldu.

728×90 muhabbit - İran Hükümeti Yüzlerce Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı!300x250 muhabbit - İran Hükümeti Yüzlerce Kripto Madencilik Çiftliğini Kapattı!

Tavanı, bazı madencilerin “yüksek seviyelerde” sübvansiyonlu elektrik kullandıklarını söylese de, raporlarda elektrik tüketimi açısından önemli bir değişiklik görmediklerini açıkladı. Yerel yetkililer, bu nedenle muhbirlere güvenmek zorunda olduklarını belirterek, Tavanir’in “tüm yasadışı çiftlikleri yalnızca tüketim modellerini inceleyerek tespit edemeyeceğini” belirtti.

Financial Tribune, yetkisi olmayan madencilerin tespit edilmesine yardımcı olan bilgileri sağlayan bireylere 100 milyon riyal (480 $) dağıtıldığını söyledi.

İran, geçtiğimiz günlerde, sübvansiyonlu yakıt kullanmamaları şartıyla endüstriyel ölçekli enerji santrallerinin Bitcoin madencilik tesisi olarak çalışmasına izin vereceğini duyurmuştu.

Kripto madenciliği ile ilgili ulusal yasa, madencilerin kimliklerini belirtmesini istemekte. Ayrıca bir başka kural ise, madencilerin, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na ayrıntılı bilgi verme gerekliliği olarak kayıtlara geçti. Bu bilgiler, madencilik çiftliklerinin büyüklüğünü ve kullandıkları donanımın türünü içerir. Kaçakçılığın önlenmesi amacıyla geliştirilen bu güvenlik sistemi, madencileri hem birey olarak hem de şirket olarak tanımlar.

Yasadışı işlem yapan kripto madencileri, kullanılan her bir donanım parçası için 2.000 ila 5.000 $ arasında değişen para cezası ödüyor. Ayrıca sübvansiyonlu bir elektrik kaynağı kullanarak yakalanan herkes için 20.000 $’lık bir cezai işlem ücreti mevcut.

Mayıs ayında, İran Sanayı, Maden ve Ticaret Bakanlığı, kripto para birimi madencilik şirketi olan iMiner’a ülkede faaliyette bulunma lisansı verdi. 6.000 teçhizat ile iMiner, İran’daki en büyük kripto madencilerinden biri haline geldi.

İran hükümeti, Temmuz 2019’da endüstriyel bir faaliyet olarak kripto para madenciliğine izin verdi ve o zamandan beri kripto madencilik şirketlerine 1000’den fazla lisans hakkı verdi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar