Muhabbit

BLOCKCHAIN

İran’da, Kripto Para Borsalarının Vergilendirilmesi İçin Çalışma Başlatılıyor!

İran Ulusal Vergi Dairesi, borsaların uygun şekilde vergilendirilebilmesi için yasal bir çerçeve oluşturulmasını istiyor.

Clock
Paylaş
İran’da, Kripto Para Borsalarının Vergilendirilmesi İçin Çalışma Başlatılıyor!

İran Ulusal Vergi Dairesi (INTA) tarafından yapılan yeni bir teklife göre, ülkede faaliyet gösteren kripto para ticaret platformlarının vergilendirilmesi için yasal bir çerçeve oluşturulması isteniyor.

Bu yeni girişim, İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin kripto para ticareti için yasal bir çerçeve oluşturulması çağrısından iki ay sonra gelmiş oldu. Bu kapsamda INTA’nın, yerel medya tarafından yayımlanan haberlere göre, dijital varlık borsalarını yasallaştırma gerekliliğini faaliyete geçirme girişimi için adım attığı belirtiliyor.

İranlı düzenleyicilere vergi toplamak için yasal bir çerçevenin gerekli olduğunu hatırlatan INTA, hükûmetin işlemleri takip ederken yalnızca yetkili borsaların para birimini dönüştürmesine izin vermesi gerektiğini belirtiyor.

Vergi dairesi, karaborsanın çoğalmasına neden olabilecek kripto para borsaları için zorlu koşullardan kaçınmak üzere yasal çerçeveyi geniş kapsamlı tutmayı istiyor. Bu kapsamda INTA tarafından kripto para ticaret platformlarına önerilen üç vergi sistemi arasında; sermaye kazançları vergisi, sabit taban vergisi ve meslek vergisi yer alıyor.

Kaynaklara göre, merkezi olmayan finansın da bu yeni vergilendirme sisteminin kapsamına alındığı belirtiliyor. Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliklerine uyulmasını isteyen kurum, merkezi olmayan borsalarda gerçekleşen işlemler için bir üst sınır belirlemek istiyor.

Madencilik Kontrol Altına Alınmak İsteniyor

Hatırlanacağı üzere İran Parlamentosu Ekonomi Komisyonu, madenciler için daha net bir yasal çerçeve sağlarken ülke içinde kripto para kullanımını kısıtlamak için yeni bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

Enerji endişeleri nedeniyle Eylül ayına kadar geçici olarak yasaklanmış olmasına rağmen, kripto para madenciliği İran’da faaliyet gösteren lisanslı madenciler için halâ yasal durumda. Bunun yanında kripto para ticaretinin de yasal kapsamda olduğu ülkede, yalnızca bankaların ve lisanslı borsaların ithalat ödemeleri için İran’da çıkarılan dijital para birimlerini kullanmasına izin veriliyor. Ancak kripto para birimlerinin ülke içindeki ödemeler için kullanılmasına izin verilmiyor.

İran, son dönemlerde lisanssız kripto para madencilerine yönelik baskınlarına devam ediyor. Bu kapsamda, çeşitli operasyonlarda 7 bin kadar madencilik işletmesine el konulduğu biliniyor. Hatta hükûmet tarafından geçtiğimiz ay yapılan bir açıklamada, lisanslı kripto para madencilerinin de bir sonraki duyuruya kadar üretimi tamamen durdurmaları istenmişti.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar