Muhabbit

IRS, Proof of Stake (PoS) Staking Gelirlerinden Aldığı Vergiyi İade Etti!

‘Unclaimed’ stake ödüllerinin nasıl vergilendirileceğine dair net bir bilgilendirme ve rehberlik bulunmuyor.

IRS

ABD Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’de bir çiftin, talep edilmemiş (unclaimed) ve satılmamış Tezos stake ödülleri için ödedikleri vergilerle ilgili açtıkları dava sonuçlandı. ABD vergi dairesi (IRS), çifte geri ödeme yapmayı kabul etti.

Bu karar, proof-of-stake (PoS) kullanan büyük blok zincirlerine güvenlik sağlayarak, yeni tokenlar kazanmak isteyen traderlar için emsal teşkil edebilir. Şu anda proof-of-stake (PoS) staking ödülleri, kazanıldığı kadar vergi ödenecek şekilde sınıflandırıldı. Ayrıca bu gelişme, staking ödüllerinin sadece USD karşılığında satıldıklarında vergilendirilmeleri gerektiğini gösteriyor.

Token’lar Gelir Değil, Oluşturulan Mülk!

Joshua Jarrett, 2019 yılında stake yoluyla kazandığı 8.876 Tezos (XTZ) tokeni üzerinden gelir vergisi ödedi. 2020’de Jarret, ödediği vergileri IRS’den iade etmesini istedi ve tokenların gelir değil “oluşturulan mülk” olduğunu savundu.

Yeni oluşturulan pastaları, kitapları veya ‘token’ları gelir olarak vergilendirmek, vergi mükellefleri ve ABD ekonomisi üzerinde geniş kapsamlı ve zararlı etkilere sahip olacaktır ve IRS; yönetmelikler, içtihat veya Anayasa tarafından desteklenmemektedir.”

IRS, Joshua Jarrett’a geçen sene 8.876 Tezos (XTZ) tokeni üzerinden ödediği 3.793 dolar vergiyi “yasanın öngördüğü yasal faizle” iade etme talebini yerine getireceğini açıkladı.

Aslında henüz talep edilmemiş (unclaimed) stake ödüllerinin nasıl vergilendirileceğine dair net bir bilgilendirme ve rehberlik bulunmuyor.

IRS, vergi mükelleflerine “herhangi bir dijital para biriminde finansal çıkar sağlayıp sağlamadığını, borsada alım satım yapıp yapmadığını soruyor. Ancak bu soruların hiçbiri doğrudan Jarrett’lerin satılmamış ve talep edilmemiş ödülleriyle ilgili gibi durmuyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version