Muhabbit

BITCOIN

İsrail Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin Bir Ödeme Sistemi Değildir!

Merkez bankası başkan yardımcısı, Bitcoin’in para birimi olmadığını söyledi.

Clock
Paylaş
İsrail Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Bitcoin Bir Ödeme Sistemi Değildir!

Jerusalem Post tarafından 21 Haziran tarihinde yayımlanan bir haberde, İsrail Merkez Bankası başkan yardımcısı Andrew Abir’in CBDC’ler hakkındaki açıklamalarına yer verildi. Habere göre, yakın zaman önce düzenlenen bir konferansta konuşan Abir, merkez bankasının dijital bir şekel için bir pilot program yürütmeye başladığını söyledi.

Abir, hâlihazırda devam eden pilot testin çalışmalarının sürdüğünü söylese de bankanın merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) şu an için yayınlaması konusunda iyimser olmadığını da sözlerine ekledi. Başkan yardımcısı ayrıca şu açıklamaya yer verdi:

“Daha önce beş yıl içinde bir CBDC’ye sahip olma şansının %20 olduğunu tahmin etmiştim. Tahminim geçen yıl biraz arttı, çünkü esas olarak diğer ülkeler de onunla ilerliyor, ancak yine de %50’den az bir şans var.”

İsrail Merkez Bankası, Abir’in açıklamalarının üzerine bu konu ile ilgili olarak herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı. Ancak bankanın geçtiğimiz ay, bir CBDC‘nin İsrail ekonomisi üzerindeki faydalarını araştırmak için bir eylem planı hazırladığını ve faydaların “maliyetler ve potansiyel risklerden daha ağır basması halinde” bunu yapmaya hazır olacağını açıkladığı biliniyor. Hatta o dönem yapılan açıklamalarda gelecekteki dijital ekonominin ihtiyaçlarını karşılaması ve daha verimli sınır ötesi ödemeler sağlaması halinde bir CBDC çıkarmayı düşünüldüğü belirtildi.

Merkez bankasının buradaki asıl amaçlarından birinin ülkede nakit kullanımını azaltmayı ve halkın “belirli bir gizlilik seviyesi” ile ödeme yapabilmesini sağlamak olduğu belirtiliyor.

CBDC’yi ödeme yöntemi olarak ülke ekonomisine entegre etme konusunda iyimser açıklamalar yapan başkan yardımcısı Abir, Bitcoin için aynı düşüncede olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Bahsettiğimiz şey bir ödeme sistemi. Bitcoin bir ödeme sistemi değildir ve bir para birimi değildir. En iyi durumda, bu bir finansal varlıktır ve en kötü durumda, bir piramit dolandırıcılığıdır.”

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar