Muhabbit

İsveç Merkez Bankası, E-Krona Çalışmalarında Sona Yaklaşıyor!

E-krona’nın, deneme çalışmalarına ait ikinci aşamanın başarıyla tamamlandığı belirtildi.

İsveç

İsveç hükûmeti, uzun süredir çalışmaları devam eden e-krona’nın geliştirme aşamalarında yol almaya devam ediyor.

Bilindiği üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, azalan nakit kullanımı ve anında sınır ötesi ödeme ihtiyacı gibi teknolojik ve finansal altyapıdaki hızlı gelişmelere yanıt olarak, CBDC çalışmalarına başladı. İsveç’in de, kendi merkez bankası tarafından çıkarılan dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışmaya başlayan ilk ülkeler arasında yer aldığı biliniyor. Hatta İsveç, e-krona hedeflerini ilk olarak Mart 2017’de açıklamıştı. O dönemden itibaren sürekli geliştirilmeye devam eden proje deneme aşamalarına kadar ulaştı.

Şimdi ise yapılan bir açıklamada, e-krona’nın, deneme çalışmalarına ait ikinci aşamanın başarıyla tamamlandığı belirtildi. Ülkenin Merkez Bankası Riksbank’a göre, CBDC, artık teknik olarak bankacılık ağlarına entegre edilmeye ve işlemleri kolaylaştırmaya hazır. 

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Şubat 2021’de başlayan e-krona pilot projesinin ikinci aşamasında CBDC, ülkenin mevcut dijital bankacılık altyapısında teknik olarak işlev görme yeteneği konusunda araştırılmaya başlandı. Bu çalışmalara, ülkedeki önde gelen bankalardan Handelsbanken ve Tietoevry de katılım sağladı.

Proje şu an üçüncü aşamaya geçmek için hazır duruma geldi. Ancak, Riksbank, e-krona’yı vatandaşlarına fiilen kullanma niyetini resmi olarak doğrulamadı. Çünkü bu konuda herhangi bir yasal çerçeve henüz oluşturulmuş değil.  

Ülkeler CBDC Çalışmalarını Hızlandırdı

İsveç, CBDC’yi düşünen ilk ülkelerden biri olarak biliniyor ancak, henüz hiçbir büyük dünya ekonomisi kendi CBDC’leriyle yaşamaya başlamadı. Çin başta olmak üzere, AB ülkeleri ve ABD‘nin dijital para birimlerini araştırdığı biliniyor.

Bunun yanında, Çin, CBDC gelişimi açısından en gelişmiş ülke olarak görünüyor. Ülke, aylardır bu alanda pilot çalışmalar yürütüyor. Hatta bu kapsamda halkın binlerce üyesi, dijital yuanı gerçek dünya lokasyonlarında test etme fırsatı dahi buldu.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version