Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43878.74
4.94%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2295.74
2.46%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.43
14.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.5
-0.52%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

İtalya Avrupa Standartlarında CBDC İçin Hazır!

İtalya Bankacılık Birliği (ABI), Avrupa standartlarına uygun bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için pilot projelere hazır olduğunu açıkladı.

Clock
Paylaş
İtalya Avrupa Standartlarında CBDC İçin Hazır!

İtalya Bankacılık Birliği (ABI), Avrupa standartlarına uygun bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için pilot projelere hazır olduğunu açıkladı.

728×90 muhabbit - İtalya Avrupa Standartlarında CBDC İçin Hazır!300x250 muhabbit - İtalya Avrupa Standartlarında CBDC İçin Hazır!

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte dünya da dijitalleşmeye başladı. bu dijitalleşmenin bir ürünü olarak da para birimleri dijitalleşti. 2009 yılında Bitcoin başta olmak üzere tamamen dijital para birimleri, kripto paralar ortaya çıktı. Zaman geçtikçe ilgi odağı hâline gelen dijital paralar, hükümetlerin ve finansal birimlerin de dikkatini çekti. Sonuç olarak da ülkeler kendi merkez bankalarından dijital para çıkartma fikrini üretti.

Bir süredir Çin, İsveç gibi ülkelerin önde götürdüğü merkez bankası dijital para birimi yarışında İtalya da vardı. Hatta geçtiğimiz yıl dijital para ve kripto varlıkları incelemek amacıyla uzmanlardan oluşan bir “Uzman Grubu” kurmuştu.

Grup, incelemelerinin ardından parasal istikrarın ve Avrupa düzenleyici çerçevesine tam bir saygı içerisinde hareket etmenin dikkate alınması gerektiğini öne sürdü. Ayrıca merkez bankası para birimi denemelerinin banka desteğiyle yapılmasının büyük bir artı olduğunu ortaya koydular.

İtalya Bankalar Birliği - İtalya Avrupa Standartlarında CBDC İçin Hazır!

ABI, programlanabilir bir dijital paranın, para ve borsa anlayışını kökten değiştirebilen bir yeniliği temsil ettiğini söyleyerek devam etti.

“Bu kökten değişim, hem operasyonel hem de destek sürecinin verimliliğinde büyük bir katma değer sağlayabilir. İşte tam bu yüzden tüm dikkati ve enerjiyi vermeye değer bir alan olmaktadır. Özellikle Euro bölgesinin gelişimini destekleyecek olan bu alan, tüm ekosistem ile iş birliği içerisinde yeni araçlar geliştirmek amacıyla araştırılmalıdır.”

Ayrıca ABI, değişimin bir parçası olmak istediğini de ifade ediyor. Özel sektör tarafından başarılan yeniliklere ve Spunta projesine değinerek İtalyan bankaların da başarabileceğini iletiyor.

Dijital para birimi çıkartmak şüphesiz ki merkez bankalarına benzersiz bir güç verecek. Bankacılık sektörü de merkez bankası politikalarını şekillendirmede önemli bir yere sahip olacak. ABI bankaların rolü için de bir açıklamada bulundu.

“Bankaların rolü sayesinde, nakitlerin mevcut özelliklerinin korunabildiği teknik çözümlerin ve operasyonel çerçevelerin tanınması mümkün oldu. Bu da hâli hazırda dijital ödeme araçlarından memnun olan dijital dünyanın faydalarını getirebilecekleri anlamına geliyor.”

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar