Muhabbit

ALTCOIN

Japon Tüccarlar Bitcoin İçin XRP ve MONA’dan Vazgeçiyor

Son bir yıl içerisinde kripto para piyasasına giren yatırımcıların büyük çoğunluğu sadece Bitcoin’e yatırım yapıyor.

Clock
Paylaş
Japon Tüccarlar Bitcoin İçin XRP ve MONA’dan Vazgeçiyor

Son bir yıl içerisinde kripto para piyasasına giren yatırımcıların büyük çoğunluğu sadece Bitcoin’e yatırım yapıyor.

Japan Virtual and Crypto Assets Exchange Association (JVCEA) tarafından Ağustos ayı içinde bir rapor yayımlandı. Açıklanan verilere göre, Bitcoin’in, Japon kripto para pazarındaki hakimiyeti altcoinlere göre Nisan ayında % 87’nin üzerine çıktı. Aylık işlem hacminin % 6’sından fazlasını başka hiçbir kripto para oluşturmadı. Aynı ayda, Japonya’da spot kripto para ticareti için kullanılan aktif hesap sayısının 13.987 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı görülmektedir.

Japonya merkezli kripto para borsası Bitbank’ta piyasa analisti olarak görev yapan Yuya Hasegawa, Japon yatırımcıların altcoinlere olan genel ilgisinin, Bitcoin’e olan ilgilerine göre zamanla azalmış gibi göründüğünü dile getirdi. Sistem içindeki aktif hesapların sayısındaki artış gözle görünür şeklide artmıştır. Bu veriler ele alındığında, özellikle geçen yazdan bu yana Japonya’daki yeni piyasa katılımcılarının büyük çoğunluğunun yalnızca Bitcoin ile ilgilendiği gözlemlenmektedir.

Hasegawa’nın analizi, XRP’nin Japon kripto para tüccarları arasında en büyük kaybedenlerden biri olduğunu gösteriyor . Bir zamanlar oldukça popüler altcoin olan XRP, Japonya’nın kripto pazarında aylık işlem gören değerin yaklaşık % 40’ını oluşturuyordu. Ancak bu oran Nisan ayında neredeyse % 5’e düştü. 

Bunun yanında MonaCoin de yılın başlarında Bitcoin’e karşı kısa bir süreliğine hakimiyeti ele geçirmişti. Ancak Mart ayında koronavirüs pandemisinin ortaya çıkması ve insanların yatırım için güvenli liman arayışları neticesinde koşullar değişti. Bitcoin, altcoinlere karşı kaybetmiş olduğu hakimiyetini yeniden kazandı.

Japon Yatırımcılar Bitcoin’e Geçiyor

Bu gelişmeler neticesinde, Japon yatırımcıların altcoinlere olan genel ilgisinin zamanla Bitcoin’e olan ilgisine göre azaldığı görülüyor. Aktif hesapların sayısındaki artış göz önüne alındığında, Japonya’daki yeni piyasa katılımcılarının büyük çoğunluğu, özellikle geçen yazdan bu yana, sadece Bitcoin ile ilgilenme eğilimi göstermektedir.

CoinMarketCap’in verilerine göre, Bitcoin’in dünya çapındaki baskın hakimiyeti 2017 yılının ilk çeyreğinden bu yana % 70’i geçmedi. Bu makalenin yayımlandığı tarih itibari ile, Bitcoin, 373,6 milyar dolarlık birleşik kripto para piyasa kapasitesinin yaklaşık % 58’ini temsil ediyor ve bu oran son 12 ayın en düşük noktası olarak görülmektedir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar