BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Japonya Maliye Bakanı: COVID ile Mücadelede, Blockchain Yardımcı Olabilir

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso: Blockchain teknolojisi koronavirüs salgınına karşı mücadelede kullanılabilir.

Yayın:

-

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, blockchain teknolojisinin gizlilik özelliği sayesinde Koronavirüs: Covid-19 salgınına karşı mücadelenin temas takibinde kullanılabileceğini söyledi.

24 Ağustos’ta Tokyo’da FIN / SUM Blockchain & Business olarak da bilinen Blockchain Küresel Yönetişim Konferansı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Japon Bakan Aso, konuşmasında Koronavirüse atıfta bulunarak, yaygın bulaşıcı hastalıklarla mücadelede blockchain teknolojisinin kullanmanın, temas takibi için çözüm sağlayabileceğinden bahsetti.

Salgın riskini azaltmak için sınırlı sayıda insanın fiziksel olarak katılmasına izin verilen konferans aynı zamanda canlı olarak da çevrimiçi bazı platformlarda yayınlanarak etkinliğe fiziki olarak katılamayan diğer katılımcıların uzaktan takip etmesini de sağladı.

Dünya çapında neredeyse 24 milyon Koronavirüs: Covid-19 vakası olduğunu ve bunların 60.000’den fazlasının da Japonya’da bulunduğunu dile getiren Bakan Aso, salgın haline gelen ve hâlihazırda etkisini sürdürmekte olan bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğundan da bahsetti. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda ise vaka sayısında artışların yaşanabileceğini ve virüsün yaşamsal bir tehdit olarak karşımızda durmaya devam edeceğini söyledi.

Aso, salgının önlenebilmesi ile ilgili yapılacak olan çalışmalarda blockchain teknolojisinin kullanılarak oluşturulacak olan temas takibi uygulamaları sayesinde, yapılan testler sonucunda pozitif çıkan kişiler için gizlilik sağlayabileceğini ifade etti. Bu sayede vaka takibinin daha kolay yapılabileceğini aynı zamanda vaka artışlarının anlık olarak izlenebileceğini hatta bu teknolojinin gelecekte karşılaşılacak olası salgınların da önlenmesi konusunda yardımcı olabileceğinden bahsetti.

Hatırlanacağı üzere Finans devi SBI Holding’in CEO’su da Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, ülkenin COVID kapsamında karşılaştığı bazı sorunlara çözüm olarak blockchain teknolojisinin  maskeler de dahil olmak üzere temel malzemelerin tedarik zincirinin izlenmesinde faydalı olabileceğinden bahsetmişti.

Japon Bakan, bu konuda herhangi bir ilerleme kaydetmek için blockchain ile ilgilenen topluluklar ile Japon yetkililerin bir araya gelerek bir çalışma başlatmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Japon Bakan şu ifadelerde bulundu:

Bazı topluluklar, blockchain teknolojisinin anlaşılmamasından dolayı yeniliği engelleyebileceklerine inandıkları için ilgili gelişmelere karşı olabilir. İhtiyacımız olan şey, teknolojinin en iyi şekilde kullanılması için birlikte çalışmak ve işbirliği yapmaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Iota, Zincirler Arası Çalışabilirlik İçin Yeni Ortaklığını Duyurdu!

Iota Vakfı, dağıtılmış defter teknolojilerindeki araştırmaları destekleme çalışmalarını sürdürüyor.

Yayın:

-

IOTA (MIOTA) hackinden sonra kurucusundan açıklama geldi

Kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Iota Vakfı, Nesnelerin İnterneti için yeni Christian Doppler Laboratuvarı Blockchain Teknolojileri organizasyonuna (CDL-BOT) endüstriyel bir ortak olarak katıldığını duyurdu.

Alanında ilk örnek olan laboratuvar, Viyana Teknoloji Üniversitesi’nde bulunuyor ve Nesnelerin İnterneti için Blok Zinciri Teknolojileri (CDL-BOT) olarak adlandırılıyor. Christian Doppler Laboratuvarı, bilim ve özel sektör arasındaki başarılı işbirliğini kolaylaştırmada Avusturyalı bir öncü olan devlet destekli Christian Doppler Gesellschaft tarafından finanse edilmektedir.

Laboratuvar, 26 Kasım tarihinde Avusturya Dijital ve Ekonomik İşler Bakanı Margarethe Schramböck tarafından dijital bir törenle resmi olarak açıldı. Yeni kurulan laboratuvarın günlük kullanım senaryolarının dağıtılmış defter teknolojilerinin (DLT) uygulanmasını genişletmek isteyen kurumlar ve işletmeler arasındaki kamu / özel ortaklıklardaki araştırma ve geliştirmeye odaklanacağı bildirildi.

Iota’nın yeni kurulan oluşum içinde beraber çalışacağı bir de araştırma ortağı bulunuyor. Vakıf, kendisini “ilk çoklu blok zinciri sistemi” olarak tanımlayan yeni araştırma ortağı Pantos ile birlikte CDL-BOT’a katılıyor. Pantos, kripto para birimleri gibi varlıklar için Viyana merkezli bir ticaret platformu olan BitPanda’nın bir yan kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir.

Yeni kurulan laboratuvarı yönetecek olan Prof. Stefan Schulte konu ile ilgili olarak şu açıklamaları gerçekleştirdi:

“Nesnelerin İnternetinde DLT tabanlı ödemeler ve veri alışverişi için artan sayıda potansiyel uygulama alanıyla, yeni DLT’lerin entegre edilmesi gerekiyor. Bunun yanında farklı DLT’ler arasında birlikte çalışabilirlik gerekli hale geliyor. Bu son derece güncel konuya yeni çözümler bulmak için IOTA Vakfı ve Pantos ile ortak araştırma yapmayı dört gözle bekliyorum.”

Son olarak İota tarafından yapılan bir açıklamada, IOTA Vakfı için, Christian Doppler Laboratuvarı ortaklığının, akademik araştırmaları güçlendirmede ve bunu Avrupa’nın önde gelen özel sektör girişimleriyle ortaklaşa yaparak bu tür faaliyetlerin endüstriler arasında uygunluğunu sağlamada büyük bir adım olduğu bildirildi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ethereum Classic Yeni Güncellemesi İle E3 ve E7 Cihazlarına Destek Verecek!

Wu, güncelleme ile birlikte 3 ve 4 GB’lık madencilik cihazlarına da madencilik izni tanınacağını açıkladı. Bu sayede Ethereum madenciliği yapan E3 ve E7 cihazları Ethereum Classic’e geçiş yapabilecek.

Yayın:

-

ethereum classic thanos

Ethereum Classic 29 Kasım’da Thanos “hard fork”u ile yeni bir güncelleme alacak.

Wu, güncelleme ile birlikte 3 ve 4 GB’lık madencilik cihazlarına da madencilik izni tanınacağını açıkladı. Bu sayede Ethereum madenciliği yapan E3 ve E7 cihazları Ethereum Classic’e geçiş yapabilecek.

Madencilik Ekipmanı

Ethereum Ağının Yüzde 30’u Geçiş Yapabilir

Bildiğiniz üzere Ethereum tarafında DAG dosyası sebebiyle E3 ve E7 cihazları Ethereum madenciliği yapamaz konuma gelecek. Bahsi geçen cihazlar ise Ethereum ağındaki madencilik gücünün yüzde 30’unu oluşturmakta. Bu noktada getirilecek destek ile birlikte E3 ve E7 cihazlarının Ethereum Classic tarafına geçiş yapması olası görünüyor. Böylesi büyük bir hash gücünün Ethereum Classic ağına geçiş yapması fiyatlama tarafında büyük etki yaratabilir gibi görünüyor.

Thanos Güncellemesi Hakkında

Ethereum Classic tarafında Thanos güncellemesi 29 Kasım Pazar günü 11,700,000’inci blokta gerçekleştirilecek.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere güncelleme ile birlikte madencilik ekosisteminde değişikliğe gidilecek. MESS algoritması ile yüzde 51 saldırılarının önüne geçmeyi planlayan ETC Labs, ağa daha çok madencinin katılması ile hash gücünü yükselterek, saldırıları daha da zorlaştıracak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz dönemde Ethereum Classic Phoenix, Atlantis ve Agharta güncellemelerini almıştı.

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

Blockchain haberleri için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.