Muhabbit

Jihan Wu Kimdir?

Çinli bir milyarder olarak bilinen Jihan Wu, 1986 yılında dünyaya geldi. Wu, küresel çapta bir kripto para girişimcisi olarak biliniyor.

Jihan Wu Kimdir

Jihan Wu Kimdir

Çinli bir milyarder olarak bilinen Jihan Wu, 1986 yılında dünyaya geldi. Wu, küresel çapta bir kripto para girişimcisi olarak biliniyor.

Jihan Wu, Micree Zhan ile birlikte 2013 yılında Bitmain adlı şirketi kurdu. İkili, Bitcoin madenciliği için dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Bitmain’i kurarak, 2017 yılında 2.5 milyar dolar kâr etti.

Çinli milyarder, Bitcoin’in hard fork’u olan Bitcoin Cash’in önde gelen destekçilerinden biridir. 2017 yılı ve sonrası için Bitmain, kripto para madenciliği sektöründe çok güçlü bir şirket haline geldi. Jihan Wu, bu başarılı girişimden kazandığı paralarla Forbes’in 2020 Dünya Milyarderler Listesi’nde yer aldı. Wu, Asya’daki en genç beş milyarder arasında birincilik koltuğuna oturdu.

Jihan Wu’nun Hayatı Ve Kariyeri

Wu, 1986 yılında Çin’in Chongqing şehrinde doğdu. Chongqing Nankai Ortaokulu’ndan mezun olan Wu, 2009 yılında ekonomi ve psikoloji alanında çift ana dal yaparak Pekin Üniversitesi’nden diplomasını aldı.

2011 Yılında 900 Adet Bitcoin Satın Aldı!

Üniversiteyi bitirdikten sonra Wu, özel bir sermaye şirketinde finansal analist olarak çalıştı. Mayıs 2011 tarihinde Bitcoin’i duyan ve araştırmaya başlayan Wu, 900 adet Bitcoin satın almak için ailesinden ve arkadaşlarından 100.000 yuan borç aldı.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin İncelemesini Çince’ye Çeviren İlk Kişi!

Jihan Wu, Bitcoin’e ilgi duyan bir başka arkadaş Chang Jia ile birlikte Çin’in ilk Bitcoin topluluk sitesi olan Babite’yi kurdu. 2011 yılının sonlarına doğru Wu, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin hakkında yazdığı teknik incelemeyi Çince’ye çeviren ilk kişi oldu.

2012 Yılında Wu, Kripto Para Madencilik Şirketlerine Yatırım Yapmış!

2012 yılında Wu, Friedcat tarafından kurulan ve Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC’leri üreten ilk şirketlerden biri olan Bitcoin madencilik şirketi ASICMINER’a yatırım yaptı.

ASIC, kripto para madenciliğinde kullanılan, belirli özel bir işlemleri yerine getirmek üzere tasarlanmış tümleşik devrelerdir.

ASICMINER, ilk zamanlarında yatırımcılarına çok fazla para kazandırıp küresel çapta başarılı bir şirket olmuştu. Ancak daha sonra şirketin kurucusu Friedcat, karşılaştıkları teknik zorluklar nedeniyle Bitcoin madenciliği operasyonlarına son verdi.

Wu, Bitcoin madenciliği ile ilgili başka şirketlere yatırım yapmaya devam ediyordu. Çinli milyarder, başka bir madencilik şirketi olan Cannon Creative’e de yatırım yapmıştı ancak işlemlerini durduran şirket, Wu’nun yaptığı yatırımı kaybetmesine sebep oldu.

Jihan Wu

Dünyanın Sayılı Madencilik Şirketlerinden: Bitmain

Bitcoin madenciliğinde işin teknik kısmının ne kadar önemli olduğunu fark eden Wu, 2013 yılında birkaç yıl önce tanıştığı elektronik mühendisi Micree Zhan ile iletişime geçti. Wu, kendi hayallerini gerçekleştirmek için Zhan ile birlikte çalışması gerektiğine inanıyordu. 2013 yılında Jihan Wu Micree Zhan ile Bitmain’i kurdu.

Madencilik Ekipmanı Antminer S1 Geliştirildi!

Kasım 2013 tarihinde Zhan, şirketin ilk madencilik teçhizatı olan Antminer S1’i geliştirdi. Firma kısa sürede çok fazla madencilik teçhizatı sattı. Bitmain için her şey çok iyi gidiyordu ancak Japon Bitcoin borsası Mt. Gox’un 2014 yılında hacklenmesiyle birlikte kripto para piyasası çalkalandı. Bununla birlikte Bitmain’in satışları düştü çünkü insanların Bitcoin’e olan güveni azalmıştı.

Bitmain madencilik ekipmanı geliştirmeye devam etti. 2015 yılında Bitcoin fiyatı toparlanmaya başlarken şirket, en çok satan madencilik ekipmanı olan Antminer S5’i piyasaya sürdü. Bitmain, 2017 yılında 2.5 milyar ABD doları gelir bildirdi ve Bitcoin madenciliği için dünyanın en büyük şirketi haline geldi. 2018 yılında Wu, Bitmain hisselerinin %20’sine ve Zhan ise %36’sına sahipti.

Wu, Bitcoin Blok Boyutunun Yetersiz Olduğunu Düşünüyordu!

Wu, Bitcoin blok boyutunun 1 megabayt olması ve saniyede yalnızca yedi işlem yapabilmesinin yetersiz olduğunu savunuyordu. Bitcoin bloklarının değişmesi gerektiğini düşünen Wu, bu fikrini birçok kez dile getirdi ancak bu teklife kimse sıcak bakmadı.

Bunun üzerine Wu, Bitmain’in yatırım yaptığı Shenzhen merkezli ViaBTC adlı bir madencilik şirketiyle, Ağustos 2017 tarihinde hard fork yaparak Bitcoin Cash’i oluşturdu. Birçok kişi başta Bitcoin Cash’in iyi bir fikir olmadığını söyledi. Ancak günümüze baktığımızda Bitcoin Cash, piyasa sıralamasına göre ilk 100 coinden biridir.

2019 Yılında Wu, Bitmain’den Ayrıldı!

Wu, 2019 yılında CEO olarak görev yaptığı Bitmain’den ayrıldı ve kripto para birimleri için finansal olarak hizmet veren Matrixport’u kurdu. Matrixport, Çin’in kripto para yasaklarından sıyrılmak için Singapur’da işlemlerine devam ediyor.

2021 yılında Wu, Micree Zhan ile anlaşmazlık yaşadığını ancak bu durumu dostane bir şekilde çözüldüğünü söyledi ve Bitmain’den ayrıldı.

Jihan Wu

Jihan Wu’nun Bitcoin Madenciliğindeki Yeri

Bitmain’i kuran Jihan Wu, madencilik havuzları arasında en fazla işlem gücüne sahip olan AntPool’u çalıştırıyor. AntPool tüm Bitcoin madencilik işlemlerinin %16,4’ünü gerçekleştiriyor.

Jihan Wu’nun Serveti

Hurun Report, 2018 yılında Blockchain Zenginleri adında bir liste yayımladı. Bu listede yer alan Wu, tahmini 2,39 milyar ABD Doları ile Micree Zhan’dan sonra Çin’deki en zengin ikinci kripto para girişimcisi seçildi. Bununla birlikte Wu, Çin’deki en zengin 204. kişi olarak da seçildi. Aynı yıl, Fortune’un The Ledger 40 yaş altı listesinde 3. sırada yer aldı.

Jihan Wu’nun Kişisel Hayatı

Medeni durumu bekar olan Jihan Wu, 2019 yılından itibaren Pekin’de yaşıyor.

Daha fazla Kimdir? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version