Muhabbit

JP Morgan ve Goldman Sachs Artık Bitcoin Yatırımcısı!

Şirketler, hızlı bir şekilde BTC’yi benimsiyor!

Bitcoin

Tesla’nın 1.5 milyar $’lık Bitcoin yatırımının ardından, Bitcoin son iki gün içinde rekor bir şekilde fiyatını 48.000 $’a çıkardı.

Ve bu durum, hem JP Morgan’ın hem de Goldman Sachs’ın Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yaptığı anlamına gelmekte.

Goldman Sachs, Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın 2018’de şirketi tekrar özel hale getirmesine yardımcı olması için işe alınan ve hisselerinin %1.14’üne sahip olan bir şirket. Ayrıca JP Morgan, 2020 yılında şirketin hisselerinin %0.92’sine sahip olduğunu da açıklamıştı.

Her iki şirket de geçmişte kripto para birimlerini eleştiriyordu ve JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon bir zamanlar Bitcoin’i “sahtekarlık” olarak nitelendiriyordu.

Ayrıca dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, geçen yıl Bitcoin’in “bir varlık sınıfı” olmadığını söyleyerek, kripto paraya yatırım yapma olasılığını ortadan kaldırarak manşetlere çıktı.

Tesla’nın diğer önemli hissedarları arasında, %5,51 ile Capital Research & Management, %4,38 ile The Vanguard Group, %3,66 ile Baillie Gifford ve %3.51 ile BlackRock Fund Advisors bulunuyor. Ayrıca listede %1.52 ile Fidelity Management de var.

Bu yılın başlarında, dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, SEC’e Bitcoin vadeli işlemlerine olan potansiyel hareketi özetleyen belgeler sunmuştu.

Bitcoin’in yükselen fiyatları ve varlığın kurumsal yatırımcılar arasında artan bir şekilde benimsenmesi ile beraber, hem JP Morgan hem de Goldman Sachs, kripto para birimine yaklaşımlarında bir farklılık yaşadı.

Geçtiğimiz Ekim ayında JP Morgan, Bitcoin’in alternatif bir varlık olarak altınla sağlam bir şekilde rekabet ettiğini kabul ederken, Goldman Sachs, bankanın geniş dijital stratejisinin bir parçası olarak kripto saklama çözümü araştırdığını bildirdi.

Diğer bazı büyük finans kuruluşları da Bitcoin’e dolaylı olarak yatırım yapmış durumda. Örneğin geçtiğimiz aylarda Bitcoin satın almaya başlayan MicroStrategy’nin hissedarlarından biri Morgan Stanley.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Son Yazılar

Exit mobile version