Muhabbit

JPMorgan’ın Coin’i JPM Coin, Ticari Hayatına Başlıyor!

Yatırım bankacılığı devi JPMorgan cephesinden güzel haberler geliyor.

JPMorgan'ın Coin'i JPM Coin, Ticari Hayatına Başlıyor!

Yatırım bankacılığı denildiğinde akla gelen dev isim JPMorgan, bir süre önce tüm dünyada önemli bir yer kaplamaya başlayan Blockchain teknolojisine ilgi duymaya başlamıştı. Yaklaşık 100 kişi ile Blockchain teknolojilerini araştıran bir iş biriminin oluşturulduğunu duyuran JPMorgan Küresel Toptan Ödemeler Başkanı Takis Georgakopoulos, bu haftadan itibaren bir şeylerin değişeceğini işaret etti.

Georgakopoulos, CNBC’ye verdiği demeçte yatırım bankacılığı devinin Blockchain teknolojisi hakkındaki fikirlerine değindi. Bankacılık sektöründe Blockchain teknolojisinin giderek daha çok kullanılmaya başlandığını ve sektörün gelişmesine katkıda bulunduğunu açıkladı.

“Onyx’i başlatmamızın nedeni bu teknolojilerin ticarileştirildiği bir döneme giriyor olmamızla birlikte araştırma ve geliştirmeden gerçek bir iş birimi hâline gelebilecek bir döneme girdiğimizi fark ediyor olmamızdır.”

JPMorgan sözcüsü

Onyx’in CEO’su Umar Farooq, bankanın Blockchain teknolojisine olan ilgisinden bahsetti. Kağıt çeklerin dijital versiyonlarını görmek, göndermek ve diğer bankalara bu ödemeleri gönderip işlemek için yapılan işlemlerin maliyetlerinin %75’inin Blockchain teknolojisi ile kurtarılabileceğini iletti.

Bununla birlikte verdiği demeçte JPMorgan’ın 2019 yılı Şubat ayında denemelerine başladığı JPM Coin projesinin yakında ticari hayatına başlayacağını müjdeledi. JPM Coin’in tasarlanma amacı firmalar arasındaki ödemelerin veyahut tahvil işlemlerinin hızlandırılması. CoinsenSys tarafından satın alınan özel bir Ethereum sürümü olan Quorum üzerine inşa edilen Coin’in küresel ödemelerde kullanıma girmesi bekleniyor.

Georgakopoulos, JPMorgan Coin’in ticari hayatına başlamasıyla birlikte JPMorgan’ın bankacılık sektöründe yaşadığı verimsizliklerin ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Yılda yüz milyonlarca dolarlık verimsizliklerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte de sektörün toptan ödemeler işine odaklanabileceğini ifade etti.

Ayrıca JPMorgan’ın Blockchain tabanlı Bankalararası Bilgi Ağı’nın Liink olarak markalaştığı ve yakında ödemeleri gönderilmeden önce doğrulamanın bir yolu olarak başlayacağı da demeçte yer alıyordu.


Son Yazılar

Exit mobile version