Muhabbit

BITCOIN

Julius Baer Group’un Kârı Yüzde 34 Arttı!

İsviçre’nin en büyük banka oluşumlarından biri olan Julius Baer Group, Bitcoin sayesinde kârlılığını arttırmış olabilir mi?

Clock
Paylaş
Julius Baer Group’un Kârı Yüzde 34 Arttı!

Toplamda 427 milyar dolarlık varlığı yöneten Julius Baer Group, 20 Temmuz tarihinde kârının son iki çeyrekte 524 milyon $ arttığını açıkladı. Banka büyük olasılıkla ABD ve Avrupa’daki ticaret gelirlerinin artışlarından faydalanmış gibi görünüyor.

Bankanın Ocak ayında Bitcoin gibi dijital varlıklar için depolama hizmeti sunmasıyla birlikte, banka tarafından açıklananlara göre 2020’nin ilk yarısında %34’lük bir büyüme kaydedildi.

Küresel Bankacılık Gelirlerinde Genel Bir Artış mı Yoksa Bitcoin Entegrasyonu mu?

Büyük bankaların 2020 yılının ikinci çeyreğinde yaşadığı eğilim, ticaret gelirlerinde büyük bir artış olduğuna işaret ediyor. Salgın ve teşvik paketleri ile birlikte, borsalarda FOMO hareketlerine rastlanıyor.

Hisse senetleri için oluşan taleplerde yaşanan artış, özellikle bankaların ticaret departmanları için gelir atışına sebep oldu. Örneğin, JPMorgan, 2020 yılının ikinci çeyreğinde 4.7 milyar $ net gelir elde etti. ABD’li yatırım bankası tarihinde gördüğü en yüksek çeyrek gelirini açıkladıklarını belirtti.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon 14 Temmuz tarihinde şunları söylemişti:

8.9 milyar $’lık kredi rezervi oluşturmamıza rağmen, ikinci çeyrekte 4.7 milyon dolar gibi bir rekor gelir elde ettik. Bununla birlikte şimdiye kadarki en yüksek üç aylık gelirimize ulaştık ve bu da çeşitlendirilmiş iş modelimizin faydalarını bizlere gösteriyor.

Diğer bankalar gibi, Julius Baer’in kârındaki artış, Nisan ayının başından bu yana artan ticaret hacminden kaynaklanıyor. Bitcoin, Mart ayından Mayıs ayına kadar yüksek bir volatilite sağlarken, Haziran ayından bu güne tarihsel anlamda en düşük volatilite seviyelerinde.

Hisse senetleri son haftalarda önemli bir şekilde oynaklık gösterdi. Satıcılar ve alıcılar, yeni teşvik paketleri beklentisi ile borsada hareketlilik sağladı.

Bankalar Kripto Paralara Alışıyor

2020’nin başlarından bu yana, giderek artan bir şekilde finans kurumları Bitcoin borsalarına destek vermeye başladı.

Örneğin 12 Mayıs tarihinde JPMorgan Chase müşterilerinin arasına Coinbase ve Gemini’i ekledi. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz senelerde JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, CNBC’ye verdiği bir röportajda Bitcoin hakkında “gerçek bir şey değil” diyerek eleştirmişti.

Julius Bear ve JPMorgan gibi kripto dostu bankaların kârındaki artış, kurumsal talebin artmasının ve Bitcoin’i alternatif bir varlık sınıfı olarak görülmesinin bir kanıtı olarak görünüyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar