Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $38922.65
0.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2156.36
3.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.2
1.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.6
0.18%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kaçak Elektrik ile Bitcoin Madenciliği Yaptılar!

Clock
Paylaş
Kaçak Elektrik ile Bitcoin Madenciliği Yaptılar!

Bitcoin madenciliği için ciddi derece elektrik sarfiyatına ihtiyaç duyulur. Madencilik işlemini yapabilmek için güçlü sistemlerin olması gerekir. Elbette bu sistemleri çalıştırması içinde ciddi bir elektrik ihtiyacı doğar. Çoğu ülkeler bu elektriği karşılayamaz. Madencilik için elektrik ayıramaz. Özellikle de üçüncü dünya ülkelerinde bu durum daha fazla gözükür. 

728×90 muhabbit - Kaçak Elektrik ile Bitcoin Madenciliği Yaptılar!300x250 muhabbit - Kaçak Elektrik ile Bitcoin Madenciliği Yaptılar!

Bitcoin madenciliğinin dünyanın birçok bölgesinde kurulan tarlarla yapıldığı bilinir. Devasa tarlalarda bir kişi ya da birden fazla kişilerle oluşan gruplar maden işlemi yapar. Fazla elektrik tüketiminden dolayı ciddi maliyetler ortaya çıkar. 

Rusya’da yaşanan bir olayda da elektrik tüketimine yasadışı çözüm bulunmuş. 9 kişinin yaptığı madencilik işleminde dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Grup, aylık olarak ülkenin 200 bin dolarlık elektriğini tüketiyordu. Durumdan şüphelenen yetkililer hemen harekete geçti ve konuyla ilgili araştırma yaptı. Bunun sonucunda madencilik işlemini yapan kişilerin elektriği kaçak olarak kullandığı saptandı. 

Rus polisinin sıkı takibi sonrası olay çözümlendi. Saint Petersburg’da yaşanan olayın başrolünde 9 kişi yer alıyordu. Polisler tarafından yakalanan şüpheliler kaçak elektrik kullandıkları gerekçesiyle tutuklandı. Olayla ilgili Rusya İçişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. ‘’Suçlular, ülkenin sekiz farklı bölgesinde elektrik şebeklerine bağlanmış. Madencilik ekipmanları ile bağlandıkları bu şebekleri hayvan fabrikası ve terk edilmiş binalara iletmiş.’’ açıklaması geldi. 

Bitcoin Madenciliği İçin Kullanılan Malzemelere El Koyuldu 

Polis tarafından, Bitcoin madenciliği yapılan malzemelere el koyuldu. Malzemeler arasında; 2 milyon Ruble, elektrik sayaçları, yazışmaların yapıldığı akıllı telefonlar ve 1 bin 500 adet madencilik ekipmanı yer almaktadır. Madencilik işlemi için kaçak elektrik kullanan ilk kişiler değiller. Bu gidişle son olmayacaklar. Dünyanın birçok tarafında kaçak elektrik kullanılarak Bitcoin madenciliği işlemi yapılıyor. 

Kasım ayında yine aynı bölgede buna benzer bir olay yaşanmıştı. Rusya’nın komşu ülkesi Ukrayna’da demiryolu çalışanları kaçak elektrik kullanmıştı. Demiryolu şirketinin şebekisini kullanarak BTC madenciliği yapmaya çalışmıştı. 100 madencilik cihazını şebekeye bağladıktan sonra şüpheliler yakalanmıştı.  

Öte yandan BTC madenciliği  dünya genelinde en fazla Çin’de yapılmaktadır. Kuveyt, Venezuela ve Bahreyn gibi ülkelerde de madencilik işlemi yapmak oldukça kolay.  

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar