Muhabbit

Kanada, CBDC’yi “Muhtemelen Gerekli” Buluyor!

Kanada Merkez Bankası, CBDC’leri “muhtemelen gerekli” olarak tanımlandı.

kanada cbdc muhabbit

Kanada Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için önemli açıklamalarda bulundu. Yayımlanan raporda CBDC’ler “muhtemelen gerekli” olarak tanımlandı.

Kanada Merkez Bankası tarafından dün akşam (20 Temmuz 2021) yayımlanan raporda Kanada’nın CBDC çıkartmasının uluslararası rekabette “muhtemelen gerekli” olduğu yer alıyordu. Ayrıca raporda Kanadalılar için de büyük olasılıkla olumlu olacağı, teknoloji ve geleneksel finans sektöründeki tekelleri kıracağı savunuluyor.

Kanada Merkez Bankası: “CBDC İçin Olumlu Rapor”

Kanada Merkez Bankası’nın “CBDC için Olumlu Rapor” başlıklı raporun yazarlarına göre, bir CBDC tüketicilere varlıklarını risk olmadan depolamak için banka dışı bir seçenek sunacak. Bu seçenekle perakende mevduat pazarındaki rekabet artacak.

Kanada Merkez Bankası, CBDC’lerin kullanıcıların küresel olarak tekelleşme karşıtı gözlemcilerinin rekabete aykırı uygulamalar yaptığını iddia ettiği kredi kartları gibi ödeme hizmetleri sağlayıcılarını atlamasına da izin vereceğini savunuyor.

Ayrıca Kanada Merkez Bankası raporda akıllı sözleşmeler aracılığıyla programlanabilirliğe sahip olan merkez bankası dijital para birimlerinin, dijital hizmetlerde canlı bir inovasyon ve rekabet yaratacağından söz ediyor. Raporda ayrıca akıllı sözleşmelerin beraberinde getirdiği risklerden bahsedilmişti. Yazılım hataları, siber saldırılara karşı güvenlik açığı, ölçeklenebilirlik sorunları ve zincir dışı verileri blok zincire getirmenin zorluğu bazı söz edilen riskler arasında yer alıyordu.

Merkez Bankası, Kanada’nın bir CBDC çıkarma noktasında iki olası senaryo olduğu yönündeki önceki söylemini yineledi. Bu söylem, ya Kanada’da da nakit para artık yaygın olarak kullanılmadığı için ya da alternatif bir dijital para biriminin yaygın kullanılarak ülkenin resmî parasal değerinin egemenliğini tehdit ettiği için ülkenin bir merkez bankası para birimi çıkartmayı düşüneceği hakkındaydı.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version