Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $26575.5
-0.18%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1594.51
0.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $8.89
0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $210.8
0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kanada, Kripto Paralar İle İlgili Yeni Bir Adım Atıyor!

Hükümet, yayımlamış olduğu bütçe raporunda, kripto para birimleri hakkında bir istişare başlatıyor.

Clock
Paylaş
Kanada, Kripto Paralar İle İlgili Yeni Bir Adım Atıyor!

Kanada hükümeti, yayımlamış olduğu bütçe raporunda, kripto para birimleri, stablecoinler ve CBDC’ler hakkında bir istişare başlatmaya hazırlandığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland tarafından 3 Kasım 2022 tarihinde yayımlanan “2022 Sonbahar Ekonomik Beyanı”, hükümetin yıllık bütçesi ile birlikte bazı mali güncellemeleri içeriyor. Raporun içinde, hükümetin kripto paralara yönelik planlarını özetleyen “Paranın Dijitalleşmesine Yönelik” başlıklı bir bölüm de yer alıyor. Raporda, kripto para birimleri ile birlikte gündeme gelen paranın dijitalleşmesindeki artışın Kanada ve dünyadaki finansal sistemleri dönüştürdüğü belirtiliyor. Bu nedenle de ülkenin finansal sistem düzenlemesinin gelişen bu sisteme ayak uydurması gerektiği belirtiliyor.

728×90 muhabbit - Kanada, Kripto Paralar İle İlgili Yeni Bir Adım Atıyor!300x250 muhabbit - Kanada, Kripto Paralar İle İlgili Yeni Bir Adım Atıyor!

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, kripto paraların, yaptırımlardan kaçınma ve yasa dışı faaliyetlerin finansmanında kullanılma olasılığı üzerinde durulması gerektiği belirtiliyor. Çünkü, paranın dijitalleşmesinin dünya çapındaki demokratik kurumlar için bir meydan okuma oluşturduğu belirtiliyor.

Bu gibi sebepler nedeniyle de hükümetin, kripto paralar, stablecoinler ve CBDC’ler hakkında bir istişare programı başlattığı belirtiliyor. Şu an için istişarelerin başlatıldığı paydaşlar ile ilgili detaylara yer verilmezken, konu hakkında kısa süre içinde bilgilendirme yapılacağı belirtildi.

Bunun yanında başlatılan bu görüşmeler ile birlikte, ülkenin planları arasında yer alan CBDC projesinin potansiyel ihtiyacının değerlendirmeye alınacağı açıklandı.

Bilindiği üzere korona virüs salgını döneminde, ülkenin zorunlu olarak getirdiği COVID-19 aşı zorunluluğu başkent Ottawa’da protestolara neden olmuştu. Bu kapsamda da protestocular, kripto paralar ile toplanacak olan bir kampanya başlattı. Kampanya neticesinde protestocular yaklaşık 21 adet Bitcoin topladı. Bu girişimlerin ülkenin düzenini bozduğu gerekçesi ile de hükümet protestoculara yönelik bağışları dondurdu ve 11 Şubat’ta olağanüstü hal ilan etti.

Başbakan Justin Trudeau, 14 Şubat’ta Acil Durum Yasası’nı devreye sokarak, Kanada tarihinde bir ilke imza attı. Ayrıca, protestocuların banka hesaplarını dondurma ve kripto paralar da dahil büyük ve şüpheli işlemleri izleme için yetkilendirme yaptı.

Bu yetkilendirmeden iki gün sonra da Kanada federal polis gücü, devam eden protestolarla bağlantılı 30’dan fazla kripto para cüzdan adresinin bulunduğu borsalara ihtar çekti.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar