Muhabbit

Kazakistan, CBDC’yi 2022 Yılında Başlatabilir!

Bitcoin madenciliğinde büyük bir hash değerine sahip olan Kazakistan, CBDC’ye ihtiyacı olup olmadığını düşünüyor.

Kazakistan

kazakistan muhabbit

Çin’de kripto para madenciliğin yasaklanmasıyla beraber Kazakistan, birçok madencinin ilk durağı oldu. Kazakistan Bitcoin madenciliği hash gücü açısından dünyanın en büyük ülkelerinden biri oldu. Orta Asya ülkesi merkez bankası dijital para birimine (CBDC) ihtiyacı olup olmadığını anlamaya çalışıyor.

Başkan Erbolat Dossayev, Kazakistan Merkez Bankası’nın dijital tenge diye adlandırılan CBDC’nin prototipini tamamladığını duyurdu. Dossayev, Merkez Bankasının dijital para birimi testinin ön sonuçlarını ve önümüzdeki günlerde bir pilot CBDC projesi yayınlamaya hazırlandığını söyledi.

CBDC’ler üzerinde aktif olarak test yapıp geliştirmeler yapılmasına rağmen, Kazakistan henüz CBDC’yi çıkarıp çıkarmama konusunda kararsız. Merkez Bankası, Aralık 2022’de net bir karar alacağını düşünüyor.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke kendi dijital para birimlerini geliştirmeye devam ediyor. Kazakistan’da yurtdışındaki CBDC gelişmelerine giderek daha fazla dikkat etmeye başladı.

Kazakistan’ın CBDC’ye olan yaklaşımı, 2022’nin başlarında dijital bir ruble için ilk pilot testleri başlatmak isteyen Rusya’ya benzetebiliriz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version