Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39512.76
2.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2164.89
3.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.02
0.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.9
0.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kazakistan, Kripto Para Alanında Yeni Bir Girişim Başlatıyor!

Kazakistan, kripto para alanında lider olmayı hedefliyor.

Clock
Paylaş
Kazakistan, Kripto Para Alanında Yeni Bir Girişim Başlatıyor!

Kazakistan Devlet Başkanı Kassym-Jomart Tokayev, kısa süre önce yaptığı açıklamada, talep olması halinde, kripto para birimlerini nakde çevirmek için yeni bir girişim başlatabileceklerini söyledi.

Digital Bridge 2022 uluslararası forumunda konuşan Tokayev, Kazakistan’ın dijital teknoloji, kripto para ekosistemi ve düzenlenmiş madencilik alanında lider olmayı hedeflediğini vurguladı. Bu kapsamda da Tokayev, Kazakistan hükümetinin, kripto para alanında yasal değişiklikler yapmaya hazırladığını belirtti.

728×90 muhabbit - Kazakistan, Kripto Para Alanında Yeni Bir Girişim Başlatıyor!300x250 muhabbit - Kazakistan, Kripto Para Alanında Yeni Bir Girişim Başlatıyor!

“Daha ileri gitmeye hazırız. Bu finansal araç, daha fazla alaka ve güvenliğini gösterirse, kesinlikle tam yasal tanıma alacaktır.”

Digital Bridge 2022 etkinliğinde, ülkenin büyük bankalarından biri olan Avrasya Bankası ve kripto para borsası Intebix’in standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı, ilgili kurumların, gerekli çalışmaları tamamladıklarını belirtti. Ardından açıklama yapan Avrasya Bank ve Intebix, kullanıcıların, resmi para birimi ile kripto para alım işlemlerini yapabileceklerini belirttiler.

Bu proje kapsamında, ülkede gerçekleştirilecek ilk pilot çalışmada yer alacak diğer şirketler arasında ise ATAIX gibi kripto para borsalarının yanı sıra Kazakistan’ın en büyük bankaları Halyk Bank ve Altyn Bank’ın da yer alacağı belirtildi.

Rusya’ya Komşu Ülkeler Kripto Para Merkezi Olmak İstiyor

Bilindiği üzere ​Kazakistan, savaş sonrası Rusya’dan kaçan kripto para madencileri için popüler bir bölge olarak ön plana çıktı. Elde ettiği bu fırsatı değerlendirmek isteyen ülke yönetimi, bu sayede ülkeye gelir kaynağı getirmek istiyor.

Bölgedeki mevcut durumdan faydalanmak isteyen tek ülke Kazakistan değil. Kripto paraların benimsenmesini artırmak için girişimlerde bulunan bir diğer ülke ise komşu Gürcistan. Ülke, küresel bir kripto para merkezi olmak için yeni yasal düzenlemeler üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor.

Her ne kadar Gürcistan ve Kazakistan gibi ülkeler, kripto para alanında merkez olmak için mücadele etse de, Avrupa, Rusların kendi paralarına erişmek için kripto paralara yönelmesinden oldukça fazla endişe duyuyor. 

Avrupa Biliği Rusya - Kazakistan, Kripto Para Alanında Yeni Bir Girişim Başlatıyor!

Bu kapsamda da Avrupa, kısa süre önce Rusya’nın Avrupa’daki kripto para cüzdanlarına yaptığı ödemeleri 10.000 euro ile sınırlandırma kararı aldı. Ardından da Avrupa Birliği’nin, Rus vatandaşlarının ve kuruluşlarının, kripto para cüzdanlarında herhangi bir varlık tutmasını yasaklamayı planladığı belirtiliyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar