Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39437.33
1.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2164.28
2.87%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.05
-0.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $228.6
-0.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kazakistan, Kripto Para Madencilerine Yönelik Yasal Adımlar Atıyor!

Ülkedeki madencilik faaliyetleri, yasalar ile kontrol altına alınacak.

Clock
Paylaş
Kazakistan, Kripto Para Madencilerine Yönelik Yasal Adımlar Atıyor!
  • Kazakistan’daki kripto para madencileri, çıkacak yeni yasa ile ülkedeki borsaları kullanmak zorunda kalacak.
  • Ülkedeki madencilere yönelik vergi ödemeleri, yasalar ile kontrol altına alınacak.
  • Kripto para madencilerinin kullandığı elektriğin ücretlendirme tarifesi değişecek.

728×90 muhabbit - Kazakistan, Kripto Para Madencilerine Yönelik Yasal Adımlar Atıyor!300x250 muhabbit - Kazakistan, Kripto Para Madencilerine Yönelik Yasal Adımlar Atıyor!

Kazakistan yasama meclisi tarafından çıkarılan yeni bir yasaya göre, ülkedeki kripto para madencileri gelirlerinin dörtte üçünü yerel olarak kayıtlı borsalarda dönüştürmek zorunda. Yasada ayrıca, kripto para şirketlerinin vergilerini ödemesi için kontrol mekanizması oluşturulması da yer alıyor.

Kripto paralar ile ilgili düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için hazırlanan bu yeni yasa tasarısı, mecliste okunmasının ardından onaylandı. Onaylanan tasarının, ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in talebi üzerine hazırlandığı ve ardından meclise sunulduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanının önerisinde, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarının lisanslı hale gelmesi ve yeni oluşan bu finans kurumlarının kontrol altına alınması yer alıyor. Bu kapsamda da yetkililer, 2024 yılından itibaren, ülkede faaliyet gösteren kripto para madencilerinin, gelirlerinin %75’ini yerli platformlarda takas etmeye mecbur etmeyi planlıyor. Yani hükümet madencilerden ve kripto para borsalarının elde ettiği bu yüksek gelirlerden vergi almak istiyor.

Çünkü halihazırda madencilik işletmelerinin kullandıkları enerjinin miktarına ve fiyatına bağlı olarak sadece kullandıkları elektrik üzerinden vergi ödemesi gerekiyor. Madenciler bunun haricinde herhangi bir ücretlendirme ile karşılaşmıyorlar. Ancak bu durumun yeni yasa ile değişmesi bekleniyor.

Kazakistan Mining Muhabbit - Kazakistan, Kripto Para Madencilerine Yönelik Yasal Adımlar Atıyor!

Bilindiği üzere, ucuz enerji sunması nedeniyle Kazakistan, Çin’in yasaklarından sonra ülkeden kaçan madencilik şirketlerinin odak noktası haline geldi. Ancak madencilerin ülkeye yoğun ilgi göstermesi, Kazakistan’da büyüyen bir güç açığına neden oldu. Ülkenin mevcut elektrik altyapısının yoğunluğu kaldıramaması nedeniyle de elektrik kesintilerinde artışlar meydana gelmeye başladı. Ardından da bazı madencilik şirketleri kapanma noktasına kadar geldi.

Oluşan bu olumsuz durum ile ilgili olarak açıklama yapan Mazhilis Ekonomik Reform ve Bölgesel Kalkınma Komitesi üyesi Ekaterina Smyshlyaeva şu ifadelere yer verdi:

“Sektördeki elektrik kullanımını kontrol etmek için yasal mekanizmaların getirilmesi, yasa tasarısının sorumluları için bir başka önemli amaçtır. Ayrıca, Enerji Bakanlığı’nın ülkenin enerji tedarik sisteminin dengesini korumak üzere madencilik için enerji kotaları belirlemeli.”

Yasa Mevcut Durumu Değiştirecek

Rus haber kuruluşu RBC Crypto, Kazakistan’ın blok zinciri endüstrisinin bir hammadde uzantısı olarak kullanıldığı görüşünü dile getirdi. Ancak, kripto para madencileri için hazırlanan yeni yasa ile gelen lisans gerekliliğinin, mevcut durumu değiştireceği belirtildi. Bunun da ülkede madencilik yapmak isteyenlerin tüzel kişilikler kurmaları ve vergilendirmeye tabi olmaları gerektiği anlamına geldiği belirtildi.

“Tasarı, kripto paraların tek bir ekosistemde üretimi ve dolaşımı arasında bağlantı sağlıyor. Aynı zamanda madencilerin ve madencilik havuzlarının faaliyetleri Dijital Kalkınma, Yenilik ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığı tarafından düzenlenecek ve lisanslanacak.”

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar