Muhabbit

BLOCKCHAIN

Kazakistan Madenciler için Yeni Vergi Planını Açıkladı!

Kazakistan, madencilere yeni bir vergi getirme kararı aldı!

Clock
Paylaş
Kazakistan Madenciler için Yeni Vergi Planını Açıkladı!

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev geçtiğimiz günlerde ülkenin vergi ve bütçe ödemeleri raporunda kripto para madencileri için yeni bir vergi getiren değişiklikleri onayladı.

Spesifik olarak değişiklikler, kripto para madencileri tarafından kullanılan kilovat saat başına 1 Kazakistan tengesi tutarında bir ücret getiriyor. Bu ücretlendirme 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak.

Ekonomik reform ve bölgesel kalkınma komitesine başkanlık eden ve yeni yasayı hazırlayan Albert Raj, daha önce yerel haber ajansı Kursiv’e, madencilere uygulanan enerji ücretlerinin yalnızca madencilik endüstrisini devlet tarafından düzenlenen bir alana sokmakla kalmayıp, aynı zamanda elektrik kesintilerini de engelleyeceğini söyledi.

Ancak, hükümetin yerel madencilik topluluğundan gelen eleştirileri büyük ölçüde görmezden geldiği görülmekte. Mayıs ayında, Ulusal Blockchain ve Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi bir basın toplantısı düzenledi ve Başkan Alan Dordzhiev, madencilik operatörlerinin zaten başa baş bir gelir için mücadele ettiğini ve yeni ücretlerin yatırımcıları caydırabileceğini söyledi.

Kazakistan Madencilerin Yeni Bölgesi Olabilir!

Kazakistan’ın yeni yasası, Çin’den gelen kripto madencilerinin ülkeye yerleşmesi esnasında geldi. Son aylarda Çin, Sichuan, Yunnan ve Qinghai gibi eyaletlerde madenciliğin sonlandırılmasını emrederek kripto para madenciliğini bitirdi.

Bitcoin hash oranının düşmesiyle birlikte birçok madenci, daha ucuz elektrik ve dostane bir düzenleyici ortam arayışı ile Kazakistan gibi ülkelere taşındı.

BTC.com madencilik havuzunu işleten Çinli Bitcoin madencilik firması BIT Mining, geçen ay Kazakistan’a 320 madencilik cihazından oluşan bir parti gönderdi.

Bitcoin madenciliği donanımı üreticisi Canaan, yeni pazara hitap etmek için ülkedeki ilk denizaşırı merkezini çoktan kurdu bile.

Alan Dordzhiev geçtiğimiz hafta ForkLog’a verdiği demeçte şunları söyledi:

kripto para madenciliği ile uğraşan yatırımcılara yeni vergiler getirme kararı, sektörün çekiciliği üzerinde çok olumsuz bir etkisi olacak.

Ayrıca Dordzhiev, Kazakistan’a operasyonlarını taşımak isteyen Çinli madencilerin bu karardan rahatsız olduklarını da söyledi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar