Muhabbit

Kazakistan Merkez Bankası Kripto Paralarla Yakından İlgileniyor!

Kazakistan Merkez Bankası, 2022 yılının sonuna kadar kendi dijital para birimini çıkarabilir!

Kazakistan

Kazakistan

Kazakistan hükümeti; Çin’deki yasaklar, uygulanan yeni vergiler ve düzenlemelerle birlikte ülkesinde kripto para madenciliğinde büyük bir hacim yakaladı. Bu durumla yakından ilgilenen Kazakistan Merkez Bankası, kripto paraların sunduğu olanakları keşfetmek istiyor.

7 Haziran 2022 Salı günü düzenlenen basın toplantısında Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Galymzhan Pirmatov, ülkenin kripto para piyasasının sağlayabileceği teknolojilerden kâr elde etmeyi hedeflediğini belirtti. Yeniliklerin çekiciliğini vurgulayan Pirmatov, makroekonomik yönelik riskler konusunda çekincelerini de dile getirdi. Galymzhan Pirmatov, Merkez Bankasının kripto para konusunda adım atmak için gel kalmadığını düşünüyor:

“Merkez Bankasının geç kaldığını düşünmüyorum. Dünyadaki diğer birçok banka ve finansal düzenleyici gibi biz de kripto para piyasasını yakından izliyor ve araştırıyoruz.”


Pirmatov, Merkez Bankasının kripto paralar konusundaki duruşu hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi. Kripto para piyasasındaki bilir kişilerle toplantılar yapan Pirmatov, kripto paraları yasallaştırmak için henüz çok erken olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu pazarı görmezden gelmeyeceğiz. Bu teknolojilerin bize sağladığı yenilikçi potansiyelden maksimum şekilde fayda sağlamak ve kar elde etmek istiyoruz.”

Pirmatov, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi hakkında bazı haberler de verdi. Açıklamalara göre Merkez Bankası, Haziran ayının sonuna kadar bir CBDC projesi hakkında açıklama yapmayı planlıyor. CBDC’nin uygulanmasına ilişkin nihai kararın, yıl sonundan önce açıklanması bekleniyor.

Kazakistan’ın Kripto Para Madenciliğinden Elde Ettiği Gelir Şaşırttı!

Bitcoin madenciliği hash oranı dağılımına göre dünyanın en büyük ülkelerinden biri haline gelen Kazakistan, kripto para madenciliği faaliyetlerinden elde ettiği kazançlarını açıkladı.

Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi, 2022 yılının ilk çeyreğinde, kripto para madencileri tarafından ödenen toplam enerji ücretlerinin miktarı hakkında bir rapor yayımladı.

2022 yılının ilk çeyreğinde Kazakistan, kripto para madencilerinden 1,5 milyon dolar kazandı. Bu gelirlerin, devlet bütçesini bir nebze olsun iyi geldiği söyleniyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version