Muhabbit

Kenya Kripto Para İşlemlerinden Vergi Almaya Başlıyor!

Yapılan işlemler %1,5 oranında vergiye tabi olacak.

Kenya hükümetinin daha önce planladığı Dijital Hizmet Vergisi (DST), 2021 yılının ilk günlerinde yürürlüğe girdi. Yapılan açıklamada DST’nin, ülkenin diğer sektörler arasında dijital hizmetler pazarına odaklanan yenilenmiş Finans Yasasının bir parçası olduğu bildirildi.

Yeni vergi rejiminin detayları incelendiğinde, artık kripto para birimi ödemeleri de dahil olmak üzere e-piyasa işlemlerinin bundan sonra %1,5 oranında bir vergiye tabi olacağı açıklandı.

Eşler arası kripto para borsası Bitzlato’da Kenya ülke temsilcisi olan Reginald Alango, yeni politikanın ülkedeki kripto para benimsenmesi üzerindeki potansiyel etkisi hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Yeni vergi uygulamasının Kenya’da kripto para benimsenmesi üzerinde olumsuz etkiye sahip olacağına inanmıyorum. Bu durum hakkında bir tahmin yapmak için henüz erken. Bu 2021’nin ilk çeyreğinden sonra izlenebilecek bir şey.”

Kenya Gelir İdaresi (KRA)’ne göre DST, ülkede ikamet etmeyenler ve ülkede ikamet etmeyen şirketler için nihai vergi ödemesi olarak hizmet verecek. Ülkede ikamet edenler ve ofisleri olan şirketler, DST ödemelerinin yıl boyunca alınan gelir vergilerinden mahsup edebilecekler. KRA ayrıca, DST’nin yabancı firmaların ülkedeki kazançlarının bir kısmını hükümete havale etmesini sağlayacağını da dile getirdi.

Hâlihazırda kripto para birimlerinin herhangi bir yasal statüye sahip olmadığı ülkede çıkan yeni politika, Kenya‘yı kripto para işlemlerinden resmi olarak vergi alan ülkeler arasına eklemiş görünüyor. 

Ülkenin kripto paralar ile ilgili olarak daha fazla çalışması gerektiğini savunan Alango ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Kenya Merkez Bankası, Kenya’nın Bitcoin pazarı açısından Afrika’da üçüncü sırada olmasına rağmen yasal çerçeve oluşturmuyor.”

Ayrıca yapılan açıklamalarda kripto paraların Kenya’da net bir yasal statüye sahip olmamasının, ülkedeki kripto para birimi düzenlemelerinin yavaş ilerlemesine neden olduğu da belirtiliyor.  

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version