Muhabbit

Kimchi Premium’da Neler Oluyor? Tamam Mı Devam Mı?

Güney Kore kripto para borsalarındaki Bitcoin fiyatı farkı düşüşte! 2017 yılı tekrarlanabilir mi?

Güney Kore

Kore

Güney Kore borsalarında Bitcoin’in el değiştirdiği fiyatın diğer ülkelerdeki kripto para borsalarına nazaran daha yüksek olmasına Kimchi Premium adı veriliyor. Bitcoin’in fiyat değişimlerini anlamak için de kullanılan Kimchi Premium, Bitcoin’in 2017 yılındaki büyük rallisinin bitişini de bir nevi öngörmüştü.

Son 24 saat içerisinde %15 ila %22 arasında değişen Kimchi Premium, Bitcoin’in yaşadığı düşüşle birlikte yatırımcıları endişelendirdi.

Kimchi premium Kaynak: CryptoQuant

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında son 24 saatte 3 bin dolardan fazla düşüş olduğu gözlendi. Yatırımcıları endişelendiren düşüş aynı şekilde Kimchi Premium’da da gözlendi. 60 bin doları zorlaması beklenen Bitcoin, şu anda (07.04.2021/22:15) 55 bin dolar civarından işlem görüyor.

Bitcoin fiyat grafiği, 24 saatlik

Uzmanlar, Kimchi Premium’un bir anda yaşadığı düşüşün iki sebebi olabileceğini öne sürüyor.

Birincisi, Güney Kore dışındaki yatırımcılar, Kimchi Premium’u başarılı bir şekilde tahkim etmenin bir yolunu bulmuş olabilir. Bunun olası bir yolu, diğer Asya piyasalarından gelen yatırımcıların Bitcoin’i satıp aynı gün geri çekmek için Güney Kore’deki balinalarla koordine olmaları olabilir.

İkincisi ise, hafta boyunca giderek ivme kazanan Altcoinlerin ciddi şekilde düzelme yoluna girmiş olması. Altcoin piyasasından sermaye çıktıkça, yatırımcılar Bitcoin veyahut Ethereum satarak büyük kripto para birimlerini düşürmüş olabilirler.

Ralli Bitiyor Olabilir Mi?

Kimchi Premium’daki düşüşün ardından yatırımcılar 2017 yılında yaşanan olayların tekrar yaşanıp yaşanmayacağı konusunda endişeli. 2017 yılında Bitcoin’in büyük rallisi sırasında Kimchi Premium’da ani bir düşüş meydana gelmişti. Sonrasında ise Bitcoin fiyatı bir anda düşmüştü.

Birkaç gündür yaşadığı değişimlerle dikkat çeken Kimchi Premium’un Bitcoin rallisini bitişini haber veren haberci olup olmadığı konusu birçok kripto para analisti tarafından tartışılıyor.

Haberci olması olasılığı bir yana Bitcoin’in gün içerisinde yaşadığı düşüşü bir nebze toparladığı görülmekte. Yani 2017 yılında Kimchi Premium’un düşüşünün ardından yaşadığı %50’den fazla fiyat kaybı şu anda söz konusu değil.

Bununla birlikte son 48 saatte büyük likidasyonlar olduğu için, kripto para piyasasının kısa vadede toparlanma olasılığı yüksek kalmakta.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.


Son Yazılar

Exit mobile version