Muhabbit

Kolombiya Kripto Para Kullanımına Kısıtlama Getiriyor

Kolombiya Vergi Dairesi yeni kripto para düzenlemesiyle vergi kaçakçılığının önüne geçmeyi hedefliyor

Kolombiya

Kolombiya

Kolombiya Vergi Dairesi (DIAN) kripto para kullanımına yeni düzenlemeler getirdi. DIAN yeni düzenlemelerle kripto para işlemlerinde gözlemlenen vergi kaçırma girişimlerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

DIAN’ın 28 Ocak 2022 tarihinde yayınladığı PR açıklamasına göre düzenleme ülkedeki kripto para hareketliliğini daha yakından takip etmeyi amaçlıyor. Ancak açıklama düzenlemelerin içeriğine ilişkin herhangi bir somut ayrıntı belirtmiyor.

Bu düzenlemeler Gelir ve Tamamlayıcı Vergi kapsamında kripto para birimleri ile gerçekleştirilen işlemlerden elde edilen geliri belirtmeyen, eksik ya da yanlış belirten vergi mükellefleri üzerinde bir vergi kontrol mekanizması oluşturmayı amaçlamaktadır.

Kolombiya Vergi Dairesi bu atılımın Kolombiya devletinin kara para aklama ve terörizm finansmanı ile mücadele politikalarının kapsamında gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

DIAN açıklamasında Kolombiya ve Finlandiya arasında imzalanan bir serbest ticaret anlaşmasının da duyurusunu gerçekleştirdi ve bu anlaşmanın Kolombiya’nın kara para aklama ve terörizm finansmanı ile mücadelesinde anahtar bir role sahip olacağını belirtti. Dünyanın önde gelen eşler arası (P2P) tabanlı borsalarından biri olan Localbitcoins Finlandiya merkezli.

Kolombiya’da bir Bitcoin ATM’si

Kolombiya kripto para ATM sayısında dünyada 2. sırada

Kolombiya kripto para piyasasında son zamanlarda hızlı bir büyüme yaşadı. Her ne kadar Venezuela ve Arjantin gibi diğer Latin Amerika ülkelerine kıyasla Kolombiya kripto piyasası hala küçük ölçekli kalsa da, ülkedeki kripto paraları geleneksel finans sistemlerine entegre etme çabaları dikkat çekiyor.

Örneğin crypto sandbox isimli bir proje kripto para borsalarının geleneksel bankalarla birlikte çalışmasına zemin hazırladı ve kripto para kullanıcılarına bankacılık kurumlarından doğrudan destek alarak yatırım yapma fırsatı sundu. Ayrıca, Latam verilerine göre Kolombiya El Salvador’dan sonra dünya üzerinde en çok kripto para ATM’sine sahip olan 2. ülke.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version