Muhabbit

Kolombiya’nın En Büyük Bankası, Bitcoin ve Ethereum Satacak!

Kolombiya’dan önemli bir haber geldi. Ülkenin en önemli bankası Bancolombia, kripto para ticaretinin önünü açıyor.

Kolombiya Btc Muhabbit

Kolombiya Btc Muhabbit

Kolombiya halkı, çok yakında tek tuş ile banka hesaplarından Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraları satın alıp satabilecek.

Kolombiya’nın blockchain teknolojisi ile ilgili uygulamaya koyduğu yeni düzenlemeler yavaş yavaş meyvelerini vermeye başlıyor. Bundan böyle kripto paralar, bankalar kanalı ile müşteriye pazarlanabilecek ve alım-satımı yapılabilecek.

Bancolombia ve Gemini İş Birliği

14 Aralık 2021 tarihinde Kolombiya’da bir ilk gerçekleşecek ve Kolombiya halkının belirli bir kısmı, ülkenin en büyük bankası olan Bancolombia üzerinden kripto para ticareti yapabilecek. Pilot olarak başlatılacak bu uygulama, 1 yıl sürecek ve sistem oturduğunda kalıcı ve herkese açık hale getirilecek.

Bancolombia, bu altyapıyı sağlarken Winklevoss Capital yatırımı olan Gemini kripto para borsası ile iş birliği içerisinde. Winklevoss Capital’in kurucuları ise çoğumuzun hatırlayacağı üzere Facebook (yeni adıyla Meta) kurucusu Mark Zuckerberg ile davalık olan ve şimdilerde birer milyarder yatırımcı olarak karşımıza çıkan iki kardeş: Tyler Winklewoss ve Cameron Winklewoss. Kardeşlerin Bitcoin’e olan sevgisi de blockchain ekosistemi tarafından iyi biliniyor.

Gemini kripto para borsası hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

14 Aralık’ta başlatılacak olan bu pilot program, Kolombiya Mali Müfettişliği tarafından gerçek zamanlı olarak gözlenecek ve denetlenecek. Bancolombia müşterilerinin belirli bir kısmına açılacak olan bu sistemde müşteriler; Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve BitcoinCash gibi kripto paraları doğrudan kendi banka hesapları üzerinden alıp satabilecekler.

Pilot uygulamada banka hesap fonları Bancolombia tarafından kontrol edilecekken, Gemini ise gerekli altyapıyı sağlayarak alım-satım, çekim ve yatırma gibi işlemleri gerçekleştirecek.

Bancolombia ve Gemini arasındaki iş birliği hakkında konuşma yapan Gemini Strateji Geliştirme Başkanı Cynthia Del Pozo, şu ifadelerde bulundu:

Bu ikili iş birliğimiz, Gemini’nin Latin Amerika’ya açılmasının da önünü açacak. Kolombiya kripto para ekosisteminde önemli bir rol almaya talibiz. Kolombiya halkının kripto paralarla tanışmasına olanak sağlayacağımız için mutluyuz.

Kolombiya’daki Gelişmeler

Nisan 2021’de Kolombiya hükümeti, blockchain teknolojisinin ülke genelinde yaygınlaşması için yeni düzenlemeler getireceklerini duyurmuştu.

Bu tutumu ile Latin Amerika’da öncü olmayı başaran ülkenin, düzenlemeleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebildiği söylenemese de; onaylanan 10 projenin 2’sinin hayata geçirildiğini belirtmek gerekiyor. Gelecekte yapılacak projelerde ise Binance ve Bitso gibi önemli kripto para borsalarının isimleri geçse de, henüz bu konuda atılmış somut bir adım yok.

Tüm bunlara rağmen, Bancolombia ve Gemini iş birliği ile yapılacak olan uygulama gerçekten göz dolduruyor. Ekosisteme dair, Kolombiya’dan yeni gelecek haberleri merakla bekliyoruz.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version