Muhabbit

ALTCOIN

Kore Borsaları Belirsiz Düzenlemeler ile Gelişmeye Çalışıyor!

Kore borsaları, düzenleme eksiklikleri dolayısıyla bir çıkmaza girmiş durumda!

Clock
Paylaş
Kore Borsaları Belirsiz Düzenlemeler ile Gelişmeye Çalışıyor!

Güney Kore‘de düzenleyici belirsizliklerin eksiklikleri, büyük Koreli kripto para borsalarının uluslararası kullanıcıları kaybetmesine ve Kore kitlesine odaklanmasına sebep oluyor.

Güney Kore borsası Upbit’in sözcüsü, kullanıcılarına kripto ticaretine itibari para ile destek sağlama konusunda endişe duyduğunu dile getirdi:

Kimliği doğrulanmamış banka hesapları aracılığıyla itibari para ticareti sağlamak bizim için önemli bir konuydu. Fakat bu servisi iki seneden uzun bir süredir veremiyoruz.

Kısmi Bir Çözüm

Sorunu kısmen çözmek için, 23 Haziran’da Upbit, bir internet bankası olan K Bank ile bir ortaklık kurdu. Yetkililer tarafından açıklananlara göre, yeni ortaklık sadece Güney Koreli kullanıcılar için itibari para desteğini sunacak ve bu şekilde ticaret yapmalarına izin verecek.

Ancak, Kore bankacılık düzenlemeleri Koreli olmayanlara internet bankası ile hesap açmasına izin vermediği için, diğer ülkelerdeki kullanıcıların bu özelliği kullanmaları kesinlikle engellenecek.

Bu durum ile birlikte, Koreli olmayan müşterilerin 24 Temmuz tarihinden önce itibari para birimlerini borsadan çekmeleri gerekiyor.

Upbit yetkilisi, “Mevzuata tam olarak uyum sağlanması bizim için çok önemli, ancak vatandaş olmayan kişilerin K Bank üzerinden ticaret yapamamaları beklediğimiz bir durum değildi.” dedi.

Korbit ve Coinone gibi Kore borsaları da yerli cep telefonu numarası gerektiren bir kimlik doğrulama sürecini uygulamalarına entegre etmiş durumdalar. Bu durum yabancı müşterilerin borsada işlem yapamaması anlamına geliyor.

%20 Vergi İçin Hazırlık

Haziran ayından itibaren, Upbit kullanan yabancı müşteriler, fonlarını çekerken %22 gibi bir oran ile vergi ödüyordu. Bu durum, devlet yeni düzenlemeler uyguladığında platformun vergileri daha kolay ödeyebilmesini sağlamak içindi.

Upbit sözcüsü konu hakkında şunları söyledi:

Yasama organları tarafından, tarafımıza %20’lik bir vergi teklifi yapıldı. Ancak Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama yapılmadı. Yeni vergi kılavuzunun özelliklerini öğrenene kadar Upbit gibi borsaların bu durumdan nasıl etkileneceği hakkında birşey söylemek oldukça güç.

Hükümet tarafından toplanan vergi tutarı beklenen tutardan daha düşük ise, borsa, kullanıcılarına buna uygun bir şekilde geri ödeme yapılacağının altını çizmiş durumda.

Düzenleme eksikliğinden dolayı zorluklar yaşanan Kore borsaları bakalım yeni dönemde kendilerine nasıl bir yol çizecek?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar