BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Korona Virus Merkez Bankalarını Dijital Para Birimlerine Karşı Tutumlarını Değiştirmeye Zorlayabilir

Korona salgınının yaratmış olduğu ekonomik kriz 2008 de yaşanan ve tüm dünyada şiddetli bir şekilde hissedilen ekonomik kriz gibi Bitcoine olan ilgiyi artırdı.

Yayın:

-

Ekonomistler, son günlerde Avrupa ve Amerika’ya yayılan COVID-19 salgınının küresel ekonomiyi durgunluğun eşiğine getirebileceğine inanıyor.

Önceki makalelerimizden de paylaştığımız gibi korona virüs bankalara olan ilginin kripto paralara yönelmesini sağlıyor.

JP Morgan analistleri, Temmuz 2020’ye kadar Amerika ve Avrupa’yı vuracak bir korona virüs kaynaklı ekonomik durgunluk öngörüyorlardı.

2008’deki ekonomik durgunluk, Bitcoin’in doğuşunu merkez bankalarının tekelini merkezsizleştirmek için potansiyel bir çözüm olarak gördü. Şimdi, yaklaşmakta olan bir ekonomik kriz, birçok fiziksel varlığa alternatif olarak belirteçlerin kalkmasına neden olabilir.

Korona virüs Salgını Borsa Çöküşünü Tetikliyor

S&P endeksi Pazartesi günü alt devreye girerek bu tür üçüncü örneği bir haftadan kısa bir süre içinde işaretledikten sonra Amerikan borsalarında işlem kısmen askıya alındı. En son hisse senedi alışkanlığı, Federal Rezerv’i harekete geçmeye ve hasta ekonomiye destek sağlamak için bir acil durum indirimi ilan etmeye zorladı. Lehmann kardeşler 2008’de iflas başvurusu yaptıkları için hisse senedi piyasaları bu ölçekte bir olumsuz sonuca tanık olmamıştı.


Yakın incelemeler, bu keskin elden çıkarmanın arkasında bir gerekçe olduğunu göstermektedir.
Şirketler muhtemelen yatırımcıları paniğe göndererek önümüzdeki birkaç öngörülebilir çeyreğe ilişkin yönergeler olan gelirlerini karşılayamayacaklardır. JP Morgan’ın bazı tahminlerine göre, Amerikan ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde iki, ikinci çeyrekte yüzde üç oranında daralması bekleniyor.

Son zamanlardaki korona virüs salgınının en son merkez üssü haline gelen Avrupa’nın da bu yıl ekonomik yavaşlamaya girmesi bekleniyor. İtalya, Almanya, İspanya ve İngiltere gibi ülkeler ekonomik faaliyetlerde keskin bir düşüşe tanık olabilirler. Tahminler, birinci ve ikinci çeyreklerde Avrupa ekonomisinde sırasıyla yüzde 1,8 ve 3,3 oranında ciddi bir düşüş olduğunu göstermektedir.

Amerikan düşünce kuruluşu CSIS’e göre, COVID-19 salgını küresel ekonomide yankılanan hem talep hem de arz şokları yarattı. Bu sıkıntılı faaliyet nedeniyle, Birleşmiş Milletler doğrudan yabancı yatırım akışlarının yüzde beş ile yüzde 15 arasında düşmesini öngördü. Bu, 2008 mali krizinden bu yana en düşük seviyeler olacak.


Sonraki Ekonomik Yavaşlama Dijital Para Birimlerini Ana Akıma Taşıyabilir

2008’de görülen önceki ekonomik kriz, takma geliştirici Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin kavramına yol açtı. Blockchain üzerinde çıkarılan ilk blok olan Bitcoin genesis bloğu, The Times’ın “Bankalar için ikinci kurtarma eşiğinde Şansölye.” başlığına kötü bir şekilde atıfta bulundu.

Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca, dijital para birimleri sadece merkezi olmayan bir para biriminin vizyonuna inanan meraklılar tarafından kullanıldı. Daha yakın zamanlarda, 2017’nin borsada fiyatların devamlı yükselişi kripto para birimi Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini halka daha görünür hale getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Yerel Seçimler Cardano Blockchain’i Üzerinde Yapılabilir!

Seçimler için Cardano!

Yayın:

-

yerel

Charles Hoskinson ile yapılan bir röportajda, Cardano tabanlı bir çözümün gelecekteki yerel seçimler için blockchain oylamasını mümkün kılabileceğini söyledi.

Bunun böyle olacağını hakkında sadece düşüncelere sahip değilim. Biz bunu sağlamak için altyapı oluşturuyoruz.

Hoskinson, Cardano merkezli seçimlere giden yolun kademeli olacağını ve bir dizi deney gerektireceğini söylüyor. Hoskinson, Belediye ve Eyalet seçimlerine destek vermeden önce, üçüncü partilerin ağı ön seçimler için kullanmasına başlayabileceklerini öne sürdü. Bunun neticesinde Hoskinson, ağın eski sistemler ile mücadele eden ülkeler için yerel seçimlerde kullanılabileceğini düşünüyor.

Bence üç ila beş yıl içinde bu teknolojiyi Etiyopya ya da Gürcistan hükümetine satmamız tamamen mümkün. Bu ülkeler yeni oylama sistemleri arıyor çünkü nüfus sayımı, kayıt ve özgür seçimler konusunda çok fazla sorun yaşıyorlar.

Ayrıca Hoskinson, IOHK’nın İngiltere’nin Lancester şehrinde bulunan ve düzenli olarak e-oylama araştırması yapan bir ekibi olduğunu da belirtti. Fakat kendisi, blockchain tabanlı bir oylama sistemini ölçeklendirmenin zor olacağını da kabul ediyor.

Eğer mahremiyeti önemsemediğiniz genel bir seçim yapıyorsanız, oylarları sayıyorsanız, milyon kişilik seçimler yapabilirsiniz. Ancak, mahremiyeti önemsediğiniz bir senaryoda işler ciddi anlamda karmaşıklaşabiliyor.

Ayrıca Hoskinson, geçtiğimiz gün Donald Trump’ın seçim ile alakalı olan bir tweetine yanıt verdi.

Seçimlerin Kasım’ın 3’ünde bitmesi gerektiğini söyleyen imalı bir tweet atan Trump’a, Hoskinson’un yanıtı, “Hey Don, bu problemin üstesinden gelebiliriz. İstediğin zaman ara.” oldu

Bu arada, Project Catalyst, Cardano girişimcilerinin finansman için proje sunmalarına izin verdi. Catalyst, Cardano Voltaire dönemine girdiğinde uygulama geliştirilen blockchain içi yönetişim türü için bir yol çizmeye başladı.

Ne dersiniz? Sizce yakın gelecekte blockchain teknolojisi ile desteklenmiş seçimler görebilecek miyiz?

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin 12 Yaşına 14 Bin Dolarla Giriyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin 12. yaşını 14 bin dolarla kutluyor.

Yayın:

-

Bitcoin 12 Yaşına 14 Bin Dolarla Giriyor!

12 yıl önce Whitepaper’ı yayınlanan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 33 ayın en yüksek seviyesini görerek 14 bin dolara geldi. Corona virüsü pandemisi ile tüm dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlığa bir seçenek olarak görülen ve sık sık güvenli liman olarak anılmaya başlayan Bitcoin, 2018 yılı Ocak ayından beri kıramadığı direnci kırdı.

Bitcoin (BTC) 24 saatlik fiyat grafiği

13 bin 935 dolar noktasını geçen Bitcoin daha önce 2019 yılı Haziran ayında 13 bin 880 dolara kadar çıkmıştı ancak yine de 14 bin dolara ulaşamamıştı. Şu anda birçok kripto para ve Bitcoin analistine göre Bitcoin 13 bin 880 dolar noktasının üzerinde bir dayanak noktası oluşturmayı başarırsa günlük grafikleri 15-16 bin dolar aralığında görmemiz mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Şu anda (31.10.2020/15:17) 13 bin 897 dolardan işlem gören Bitcoin (BTC)’nin Corona virüsü pandemisi ve akabinde tüm dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlık nedeniyle daha da güçlenerek yükseleceği ve altının güvenli liman unvanını ele geçireceği tahmin edilmekte.

Bu durumu destekleyenden ziyade zeminini oluşturan faktörlerden biri de hisse senetlerinin 2020 yılı Mart ayından bu yana en kötü haftasını yaşıyor olması. Bir de buna MicroStrategy’nin başlattığı birincil rezervin Bitcoin olması trendi de eklenince pusulanın geleneksel finanstan kripto para dünyasına kayması analistleri şaşırtmadı.

Daha fazla analiz haberi için: Analiz Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.