Muhabbit

Kraken, spot Bitcoin ETF saklayıcısı olarak hizmet verecek

Kripto para borsası Coinbase, bilindiği gibi ABD’de spot Bitcoin ETF custody (saklama) alanına şu anda hakim durumda. Dev şirketlerin yönetimi altında bulunan milyarlarca dolarlık varlığın yaklaşık yüzde 90’ının sorumluluğunu aldı ve saklayıcısı olarak hizmet veriyor.

11 Ocak’ta piyasaya sürülen spot Bitcoin ETF’leri, henüz iki ay olmadan yönetim altındaki varlıklarda 30 binden fazla Bitcoin biriktirdi. ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, bu yeni yatırım ürünlerini sunan varlık yönetimi şirketlerinin (ihraçcıların) tek saklayıcısı olarak hizmet veriyor.

Kraken: Tek bir şirkete güvenme riski azalacak

Fakat ABD’li bir kripto para borsası daha var. Kaliforniya merkezli Kraken, ilk spot kripto ETF‘lerine gün geçtikçe artan ilgiden sonra, pastadan pay almak konusunda istekli. Bugün, Kraken yeni kurumsal markası Kraken Institutional‘ı duyurdu. Kraken, açıklamasında Bitcoin ETF ihraççılarının tek bir şirkete güvenme riskini azaltmak istediğini söyledi. Kraken’in Kurumsal Başkanı Tim Ogilvie, lansman duyurusunda şu sözleri kullandı:

“Bitcoin ETF’lerinin onaylanması ve ardından piyasaya sürülmesi, daha geniş bir saklama çözüm yelpazesine olan ihtiyacın altını çizdi. Kraken Custody‘nin yaklaşan lansmanı, çok taraflı saklama ile potansiyel yoğunlaşma riskinin üstesinden gelmek ve ekosistemin tek bir saklayıcıya bağlı olma riskini çeşitlendirmek için iyi bir zamanlamadır.”

Kripto para saklayıcılarının (custody), gelişen kripto para sektöründeki önemi oldukça büyük. ETF ihraçcılarının milyarlarca dolar değerindeki Bitcoin’lerini korumak gibi özen isteyen bir sorumlulukları var. Şubat ayının başında Coinbase CEO’su Brian Armstrong, analistlere şunları söylemişti:

“ETF ihraççılarından gelen 11 spot Bitcoin saklama talimatından sekizini kazandık ve bunun sonucunda bugün Coinbase Custody, 36 milyar dolarlık Bitcoin ETF varlığının yaklaşık %90’ını saklıyor.”

Kraken, Coinbase’in piyasa hakimiyetine son vermek istiyor

Şu anda ABD’de tek saklayıcı olan Coinbase’e rakip olmak isteyen Kraken, Kraken Institutional‘ı başlatıyor. Şirket bu yeni markanın; kurumlar, varlık yöneticileri, hedge fonları ve yüksek net değere sahip kişiler de dahil olmak üzere finansal açıdan ağır hedef kitlelere hitap edeceğini söyledi.

Kraken Kurumsal Başkanı Tim Ogilvie, bugün yaptığı açıklamada, “Kripto paranın kurumsal olarak benimsenmesi hızla artıyor. Son ETF onayı, daha geniş kurumsal talebi teşvik etti; Kraken Institutional ile Kraken, kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için ürün ve hizmetleri bir araya getiriyor.” ifadelerini kullandı.


Ogilvie, ayrıca tek bir saklayıcı tarafından kontrol edilen bir pazarın kurbanı olmamanın gerekliliklerinden bahsetti. Kraken’in stratejisinin ise, henüz pazara girmemiş kurumsal müşterileri etkileme arzusundan kaynaklandığını belirtti. Ogilvie, bu girişim için kurumsal pazarın her alanda çeşitlendirilmesinin ve kripto paraların kurumsal olarak benimsenme hızının artmasının beklendiğini söyledi. Özetle bu girişimin, mevcut pazar payını kapmaktan ziyade, dijital varlık sınıfına girmeye yeni başlayan katılımcılara zemin hazırlamakla ilgili olduğunu belirtti.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version