Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41748.41
5.58%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2223.84
2.90%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.66
-0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.3
2.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Analiste Göre Bitcoin’in 20 Bin Dolarlık Rallisi Sahte!

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Clock
Paylaş
Analiste Göre Bitcoin’in 20 Bin Dolarlık Rallisi Sahte!

Bir kripto para analisti, Bitcoin’in güncel ve geçmişte yaşadığı en yüksek fiyat seviyelerinin manipüle edildiğinden ve Aralık 2017 yılında gerçekleşen 20.000$’lık fiyatın “sahte” olduğunu iddia etti.

Cane Island Alternative Advisors’dan kripto analisti Timothy Peterson, Aralık 2017 yılında yaşanan 20.000$’lık rallinin “sahte” olduğunu söyledi.

728×90 muhabbit - Analiste Göre Bitcoin'in 20 Bin Dolarlık Rallisi Sahte!300x250 muhabbit - Analiste Göre Bitcoin'in 20 Bin Dolarlık Rallisi Sahte!

11 Haziran’da attığı bir tweette Eski Mt. Gox CEO’su Mark Karpales’e karşı açılan veri suçlamalarına atıfta bulunan Peterson, 2013 yılında yaşanan manipülasyon olayının insanlar tarafından kabul edilmesinin 7 yıl sürdüğünü belirtti.

Sonrasında Peterson, 2017 ve 2019 yılında yaşanan manipülasyonların kabul edilmesi ne kadar sürecek diye soru sordu.

Sürü Psikolojisi Kurbanı mıyız?

Peterson’ın söylediklerine göre, Bitcoin hiç bir zaman en yüksek fiyat seviyesine ulaşmadı ve bütün yaşananlar bir manipülasyondan ibaretti. Fakat Peterson’ın iddialarının bir kanıtı bulunmadığının altını çizmek isteriz.

Peterson’a gerçek bir en yüksek fiyat seviyesi denince zihninizde ne canlanıyor diye sorulduğunda ise, cevap olarak bu işin zihin olayı değil matematiksel bir durum olduğunu söyledi. Ayrıca tüm zamanların en yüksek seviyesinin meşru bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Fiyatın sürdürülebilir bir halde olması için bazı temel durumlar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Bunlar hashrate, aktif durumdaki cüzdanlar ve işlem sayıları. Eğer bu durumlar fiyata oranla yeterli değilse, fiyat düşüş eğilimi gösterecektir.

Yani Peterson, bu değişkenler ile orantısız bir fiyat, büyük ölçüde hileli ve manipülasyonla şişirilmiş bir fiyat olacağını iddia etmekte.

Peterson ayrıca, 2013 yılında yaşanan boğa sezonunun bir benzeri bugün yaşanırsa, BTC fiyatının haftalar içinde 75.000$’a çıkabileceğini belirtti.

Ayrıca kısa bir süre öncesinde Peterson, Bitcoin fiyatının organik bir şekilde 2027 yılına kadar 1 milyon$ olacağını tahmin ediyor. İddia ettiği bu fiyatı tamamen organik kullanıcılar ile ve matematik ile türettiğini söylüyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar