Muhabbit

Dava karşılık buldu, Bitcoin madencilerinden veri toplama işlemi durduruldu!

Yaklaşık bir ay kadar önce ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) ABD’li kripto para madencilerinin elektrik kullanımını araştırmaya başlayacağını duyurmuştu. Enerji Bilgi İdaresi’nin, “acil durum” olarak etiketlediği veri toplama işlemlerine Teksas Blockchain Konseyi ve Riot Platforms geçen hafta dava açarak itiraz etti. Teksas Bölge Yargıcı Alan Albright, bugün yaptığı değerlendirmede veri toplama işlemlerine geçici bir yasaklama emri çıkardı.

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji Bilgi İdaresi (EIA), bu ayın başında kripto para madencilik operasyonlarının ABD elektrik enerjisi endüstrisi üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri öne sürerek, madencilik şirketlerinden bilgi toplamayı planladığını duyurdu. Ardından geçtiğimiz hafta Teksas Blockchain Konseyi ve Bitcoin madencilik şirketi Riot Platforms; hükümetin aldığı bu kararı düzensiz, plansız ve dikkatsiz olduğunu öne sürerek ABD Enerji Bakanlığı’na dava açtı.

Bugün Teksas eyaletine bağlı bir yargıç, ABD Enerji Bakanlığı’nın, kripto para madenciliği şirketlerinin elektrik tüketimini ölçmeyi amaçlayan bu acil durum araştırmasını geçici olarak durdurması gerektiğine karar verdi. Salı günü ihtiyati tedbir kararı hakkında yeni bir duruşma olacak.

Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) özel bilgileri talep etme hakkı yok

Enerji Bilgi İdaresi (EIA), kripto para madencilik şirketlerinin tükettiği elektrikten dolayı ABD’de elektrik enerjisinin olumsuz etkileneceğini ve bu konuda endişeli olduklarını öne sürüyor. Ancak dava açan Teksas Blockchain Konseyi ve Riot Platforms, madencilik şirketlerinin gizli, hassas ve özel bilgilerini talep etme, toplama konusunda hiçbir yasal yetkisi olmayan EIA’ya açıklama yapmak zorunda olmadıklarını belirttiler.

Yargıcın verdiği geçici durdurma emrinden sonra EIA, 22 Mart’a kadar veri toplama talebine yanıt vermeyen şirketlere para cezası ya da başka yaptırımlar uygulamayacağını söyledi. EIA sonraki adımlar hakkında yorum yapmadı.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version