Muhabbit

Kripto Para Fonu 3AC Hakkındaki İddialar!

Danny Yuan, Three Arrows Capital’in hala birçok borsa ve alım satım platformunda varlıklarının olduğunu vurguladı.

Son aylarda kripto para piyasasında yaşanan düşüşleri tetikleyen birçok neden var. Gündem yaratan en son endişe, kripto para yatırım fonu Three Arrows Capital’in (3AC) iş ortağı 8BlocksCapital’in iddiaları oldu.

Citibank’ın para çekme işlemlerini askıya almasının ardından opsiyonlu işlemlerde kripto para borcu veren Celsius’a tavsiyede bulunduğu bildirildi. Yine ek olarak, ETH ve stETH’nin değeri hakkındaki endişeler, stablecoin rezervleri ve Chainalysis tarafından Terra stablecoin analizi ile ilgili yeni güncellemeler ise yaşanan piyasa düşüşünü daha da derinleştirdi.

8BlocksCapital: 3AC Anlaşmayı İhlal Etti!

3AC’nin iş ortaklarından Hong Kong merkezli kripto para alım satım şirketi 8BlocksCapital, fonlarının neredeyse 1 milyon dolarının 3AC tarafından izinsiz kullanıldığını iddia ederek öne çıktı. Yaklaşık 20 ay kadar önce 8BlocksCapital’in CEO’su olan MIT ve Cambridge eğitimli Danny Yuan, 3AC ile bir iş ortaklığı yapmıştı.

Danny Yuan Twitter’daki açıklamalarında, Three Arrows Capital’in (3AC) izinsiz olarak fonlarını kullandığını ve iki şirket arasındaki anlaşmayı ihlal ettiğini belirtti.

“Onlarla anlaşmamız şuydu: İstediğimizde fonlarımızı geri çekebiliriz. PNL’nin %100’ü bize aittir. Fonlarımızı asla izinsiz kullanmayacaklar ve karşılığında biz de onlara hizmetleri için ücret ödüyoruz”

Danny Yuan, bu açıklamalarına ek olarak şirketlerinin bir buçuk yıldan fazla bir süredir Three Arrows Capital ile sermaye ticareti yaptığını söyledi. Ayrıca şu ana kadar bu ticaret ilişkisinin iki tarafa birden fayda sağladığını da sözlerine ekledi.

Ancak 12 ve13 Haziran tarihlerinde kripto para piyasasında yaşanan sert düşüşlerden sonra işlerin değiştiğini söyleyen Danny Yuan, 8BlocksCapital’in 12 Haziran’daki çekim talebininin şirket tarafından kabul edildiğini fakat ertesi gün daha büyük bir çekim talebinde ise Three Arrows Capital’in yanıt vermediğini söyledi. Ardından da Three Arrows Capital’deki hesaplarından 1 milyon doların kaybolduğunu fark ettiklerini belirtti. Fonun operasyon ekibine ve kurucu ortağı Kyle Davies’e ulaşamadıklarını da sözlerine ekleyen Yuan, “Yanıt vermediler” dedi.

“Marjin çağrılarına yanıt vermeden ortadan kayboldular. Platformun pozisyonlarını tasfiye ederek piyasanın daha fazla düşmesine yol açmaktan başka seçeneği yok”

Danny Yuan, Three Arrows Capital’in hala birçok borsa ve alım satım platformunda varlıklarının olduğunu vurguladı. 3AC’nin borçlu olduğu kişilerin yasal işlemlerle geri ödeme alabilmeleri için varlıklarını dondurmaları gerektiğini belirten Yuan, söz konusu platformlar için ”Onlar kendilerini biliyor.” dedi.

Tether 3AC Hakkında Açıklama Yaptı

Daha önce Celsius’a 1 milyar dolar borç verdiği bilinen Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, 3AC ile ilgili bir sorun olmadığını söyleyerek, stablecoin’in varlıklarıyla ilgili endişelere yanıt verdi.

Terra ve stETH Analizi

Tüm bunlara ek olarak Coinshares, Lido’nun staking için kullandığı stETH ile ilgili bazı analizlerini paylaştı. ETH ve stETH arasındaki 1:1 dengesinin şu anda %6’dan fazla düşüşte olduğunu ve dengenin kaydığını açıkladı. Bazı kişiler bunu geçen ay yaşanan LUNA ve UST krizine benzetti ancak bu bir stablecoin değil. Coinshares, düşüşün bu aşamada normal olduğunu fakat Lido stake hizmetinin likidite riskleri ve akıllı sözleşme riskleri de dahil olmak üzere birçok risk barındırdığını belirtti.

BlockFi ise 16.06.2022 Perşembe günü, kripto para hedge fonu Three Arrows Capital’in marj çağrılarını karşılayamadığı haberleri gündem olurken, “büyük bir müşteriyi” tasfiye ettiğini doğruladı.

BlockFi CEO Zac Prince yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Son zamanlarda, aşırı teminatlandırılmış marj kredisi yükümlülüklerini yerine getirmeyen büyük bir müşteriyle ilgili en iyi ticari kararımızı uyguladık. Krediyi tamamen hızlandırdık ve ilgili tüm teminatları tamamen tasfiye ve hedge ettik.”

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version